ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (3): 121-126

Originalan rad

SEKSUALNO PONAŠANJE STUDENATA UNIVERZITETA U NIŠU

Aleksandar Višnjić1,2, Nataša Milosavljević1, Miodrag Stojanović1,2, Slađana Jović1,3, Aleksandra Jović-Vraneš4, Olivera Radulović1,2, Dušica Stojanović1,2, Miodrag Stanković5, Sanja Kocić6,7

1Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, Niš, Srbija

2Institut za javno zdravlje u Nišu, Niš, Srbija

3Institut za javno zdravlje Srbije, Beograd, Srbija

4Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Belgrade, Serbia

5Institut za mentalno zdravlje Niš, Niš, Srbija

6Medicinski fakultet Univerziteta u Kragujevcu, Kragujevac, Serbia

7PInstitut za javno zdravlje Kragujevac, Kragujevac, Serbia

Usled sve veće popularizacije seksualnosti nužno je poznavati seksualno ponašanje mladih, radi izrade efektivnih obrazovnih programa. Cilj rada bio je utvrđivanje boljeg razumevanja seksualnog ponašanja studentske omladine i njihovog odnosa prema seksu. Ispitano je ukupno 2235 studenata Univerziteta u Nišu. Ispitivanje je obavljeno anketiranjem studenata, koji su anonimno popunjavali upitnik od 22 pitanja, koja su se ticala njihovog seksualnog ponašanja i uopšte odnosu prema seksu. U ovom istraživanju je 87% mladića i 77% devojaka naznačilo da očekuje da ima seksualne odnose pre stupanja u brak, dok se 22% mladića i 13% devojaka izjasnilo da je u redu imati vanbračne seksualne odnose (χ2=38.531, df=1, p<0.001 i χ2=30.134, df=1, p<0.001, retrospektivno). Od ukupnog broja ispitanih studenata njih 78% odgovorilo je da su imali seksualno iskustvo. Utvrđena je statistički značajna razlika između mladića (83%) i devojaka (72%) koji su imali seksualno iskustvo (χ2=38.404, df=1, p<0.001). Prvo seksualno iskustvo sa stalnim partnerom iz višemesečne veze imalo je 58% seksualno aktivnih studenata; 41% seksualno aktivnih studenata izjavilo je da je koristilo kondom tokom svog prvog seksualnog odnosa, dok je 47% koristilo kondom tokom poslednjeg odnosa. Broj studenata koji koriste kondom relativno je mali, iako je taj broj u porastu. Pošto su studenti sve skloniji da imaju seksualne odnose sa neobaveznim partnerima, neophodni su i veći napori da se promoviše i ustali praksa bezbednog seksa među studentima.

Ključne reči: studenti, seksualno ponašanje, kondomi