ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (3): 165-172

Prikaz slučaja

SPONTANI BAKTERIJSKI PERITONITIS KAO KOMPLIKACIJA KOD ODRASLIH BOLESNIKA SA CIROZOM JETRE I ASCITESOM

Bojana Marković1, Goran Bjelaković2, Aleksandar Nagorni2, Ivanka Stamenković2

1Medicinski fakultet, Univerzitet u Nišu, Niš, Srbija

2Klinika za gastroenterologiju sa hepatologijom, Klinički centar Niš, Niš, Srbija

Jedna od brojnih komplikacija kod bolesnika sa cirozom jetre i ascitesom je spontani bakterijski peritonitis (SBP). Definiše se kao infekcija ascitne tečnosti (AT) sa pozitivnom bakterijskom kulturom, gde broj polimorfonuklearnih ćelija prelazi 250 po ml AT- i i kod koje ne postoji evidentan, intraabdominalni izvor infekcije koji se može hirurški tretirati. Ukoliko se ne dijagnostikuje i ne tretira na vreme, ima lošu prognozu, jer je ova komplikacija udružena sa već postojećom teškom bolešću jetre. Po najnovijim studijama SBP dovodi do smrtnog ishoda u 20 do 40% slučajeva. Pravovremeno prepoznavanje i adekvatna terapija mogu značajno da poboljšaju prognozu kod ovih bolesnika.

Ključne reči: ciroza, ascites, spontani bakterijski peritonitis