ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (4): 203-209

Originalan rad

UDC 614.2:616.31:681.3

PREDNOSTI BRZINE KOMPJUTERIZOVANOG UPRAVLJANJA STOMATOLOŠKOM AMBULANTOM

Branko Mihailović1, Zoran Lazić2, Miloš Duka2, Dragan Mladenović3, Goran Tošić3, Aleksandar Janković4, Dušan Živković1

1 Medicinski fakultet u Prištini, Priština, Srbija
2 Vojnomedicinska akademija Beograd, Beograd, Srbija
3 Medicinski fakultet u Nišu, Niš, Srbija
4 Dermatovenerološka klinika u Nišu, Niš, Srbija

Stomatološke ambulante sve više koriste elektronske kompjuterizovane sisteme koji sadrže digitalne kartoteke bolesnika i omogućuju kompjuterizovano upravljanje poslovima, čime zamenjuju tradicionalno ručno vođenje. Ovi sistemi poseduju bitne prednosti, a jedna od glavnih je ušteda utrošenog radnog vremena za obavljanje upravljačkih i administrativnih obaveza. Cilj ovog istraživanja bilo je o dređivanje tačnog vremenskog skraćenja koje donosi kompjuterizovano upravljanje nad ručnim upravljanjem stomatološkom ambulantom. Urađena je eksperimentalna studija, izvršeno je merenje ručnog i kompjuterizovanog obavljanja poslova ambulante. Simulirane su postojeće evidencije ambulanti za 500 bolesnika, sa uključenim kartonima, protokolima, finansijama, izveštajima i tabelarnim zakazivanjima. Sva merenja su nezavisno uradila po dva ispitivača, ponavljajući ih pritom po dva puta. Statistička značajnost za prag značajnosti P<0.05 ispitana je Studentovim T testom nezavisnih uzoraka. Najveću uštedu po pojedinačnom poslu donosi kreiranje tromesečnog izveštaja službe za ZLUZ i iznosi 42 minuta i 31 sekundu, dok najmanju daje evidentiranje zakazanog termina, 6 sekundi. Jedinu negativnu uštedu daje unos radiografskog snimka i ona iznosi 2 sekunde. Ostali poslovi ulaze u rang uštede od 12 minuta i 28 sekundi za mesečni izveštaj učinka po lekaru, do 11 sekundi za otvaranje novog kartona bolesniku. Statističkom analizom utvrđeno je da za P<0.05 postoji statistički značajna razlika između kompjuterizovanog i ručnog upravljanja. Postoji velika vremenska dobit kompjuterizovanog upravljanja stomatološkom ambulantom i iznosi preko 16 radnih sati u mesecu. Postoje i druge prednosti ovakvog načina vođenja ambulante, a koje se pre svega tiču kvaliteta pruženih usluga, efikasnosti naplate, smanjenja kompleksnosti izvršenih poslova, poboljšanja kompetencije i samopozudanja osoblja ambulante.

Ključne reči: kompjuterizovana stomatologija, kompjuterizovano upravljanje, elektronski stomatološki karton, Softver, evidencija