ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (4): 181-185

Originalan rad

UDC 616.31-006.6-07-036

VELIČINA I BROJ ARGIROFILNIH NUKLEOLARNIH ORGANIZATORA I STOPA PREŽIVLJAVANJA BOLESNIKA SA INTRAORALNIM KARCINOMIMA

Zoran Pešić1, Dragan Mihailović 2, Biljana Đorđević 2 , Slađana Petrović 3, Dragan Krasić 1, Žaklina Mijović 2, Ivica Vučković 1

1 Odeljenje za maksilofacijalnu hirurgiju, Medicinski fakultet u Nišu, Niš, Srbija
2 Institut za patologiju, Medicinski fakultet u Nišu, Niš, Srbija
3 Institut za radiologiju, Medicinski fakultet u Nišu, Niš, Srbija

Određivanje budućeg kliničkog toka karcinoma predstavlja objekat brojnih istraživanja koji za predmet imaju uticaj brojnih kliničkih i histopatoloških nalaza na klinički tok tumora. Vrednosti argirofilnih nukleolarnih organizatora (AgNOR-a) predstavljaju jednu od njiih. Odnos njihovog broja i veličine spram kliničkih parametara bio je predmet brojnih istraživanja na različitim tumorima kao i na različitim lokacijama na ljudskom organizmu. Cilj istraživanja bio je odrediti značaj vrednosti broja i veličine AgNOR-a u odnosu na kliničko ponašanje intraoralnih karcinoma, posmatrano kroz dužinu preživljavanja bolesnika. Veličina i broj AgNOR-a je analizirana u tumorskom materijalu 50 bolesnika sa intraoralnim karcinomima sa različitim periodima postterapeutskog preživljavanja. Regresionom analizom korelacija između broja i veličine AgNOR-a i dužine preživljavanja kod bolesnika sa intraoralnim karcinomima nije konstatovana. Spram dobijenih rezultata, može se reći da vrednosti broja i veličine AgNOR-a, kod intraoralnih karcinoma ne koreliraju.

Ključne reči: karcinomi, intraoralni, AgNOR