ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (4): 217-223

fMRI U OPORAVKU JEZIČKE FUNKCIJE NAKON MOŽDANOG UDARA

Vanja Kljajević

Institut za kognitivne nauke, Karlton Univerzitet, Otava, Kanada

Od nedavno je proučavanje jezika počelo da se sve više usmerava na merenje aktivnosti mozga pomoću imidžinga funkcionalnom magnetnom rezonancom (fMRI). Iako ova tehnologija postaje nezamenjivo istraživačko sredstvo u konstruisanju i testiranju neurokognitivnih teorija, ona još uvek nije sasvim iskorištena kada se radi o pitanju koje najviše zanima bolesnike sa oštećenjima mozga: Kako povratiti izgubljenu funkciju? Jedan od ciljeva ovog rada bio je da istraži potencijal fMRI u oporavku jezičke funkcije nakon moždanog udara, sa fokusom na ideji da fMRI omogućava procenu do koje mere je očuvana neka funkcija kod ovih bolesnika, što za dizajniranje individualnih tretmana može biti jednako važno kao i bihevioralne procene o gubitku funkcije.

Ključne reči: fMRI, moždani udar, afazija, reorganizacija, neuroplastičnost