ACTA FAC MED NAISS 2010;27(1):19-25

Originalan rad

UDC: 618.29:611.43

DINAMIKA DIFERENCIJACIJE HROMOGRANIN A-IMUNOREAKTIVNIH ENDOKRINIH ĆELIJA I MIJENTERIČNOG PLEKSUSA DUODENUMA HUMANOG FETUSA U TREĆEM I PETOM MESECU RAZVIĆA

Ivan Nikolić1, Vera Todorović2, Vladimir Petrović1, Aleksandar Petrović1, Dejan Mitić3

1Institut za histologiju i embriologiju, Medicinski fakultet u Nišu, Srbija, 2Stomatološki fakultet u Pančevu, Univerzitet “Privredna akademija”, Novi Sad, Srbija,

3Klinika za ginekologiju i akušerstvo, Klinički centar Niš, Srbija

U radu je ispitivana neuroendokrina diferencijacija endokrinih ćelija i neurona mijenteričnog pleksusa u fetusnom duodenumu. Materijal je činilo 14 duodenuma fetusa različitog pola, u 3. i 5. mesecu gestacione starosti. Duodenumi fetusa su fiksirani u Buenu i rutinski obrađeni do parafinskih kalupa. Od kalupa su pravljeni preseci, bojeni HE metodom i PAP imunohistohemijskom metodom za identifikaciju hromogranina A (Cg A), markera neuroendokrine diferencijacije. Broj endokrinih ćelija određivan je izračunavanjem numeričke arealne gustine, dok je morfološka razvijenost mijenteričnog pleksusa određivana merenjem njegovog areala. Pokazano je da je veliki broj endokrinih ćelija prisutan u mukozi duodenuma u 3. i 5. mesecu razvića. Ove ćelije pokazuju visok stepen polimorfizma oblika, veličine i imunoreaktivnosti. Nije pronađena statistički značajna razlika u njihovoj zastupljenosti u epitelu duodenuma u 3. i 5. mesecu razvića. Istovremeno, mijenterični pleksus je znatno razvijeniji u duodenumu u 5. nego u 3. mesecu razvića. Rezultati ukazuju da se diferencijacija CgA-imunoreaktivnih ćelija završava ranije u epitelu duodenuma, u odnosu na neurone mijenteričnog pleksusa.

Ključne reči: fetus, duodenum, hromogranin A, endokrine ćelije, mijenterični pleksus