ACTA FAC MED NAISS 2010;27(1):13-18

Originalan rad

UDC: 615.2:616.71-007.234

EFEKTI TERAPIJE SIMVASTATINOM NA MINERALNU GUSTINU KOSTI KOD ŽENA SA HIPERHOLESTEROLEMIJOM U POSTMENOPAUZALNOM PERIODU

Todorka Savić1, Dimitrije Janković2, Irena Janković3, Vladmila Bojanić4, Boris Đinđić4, Nataša Miladinović-Tasić5, Ivan Tasić1

1Institut za lečenje i rehabilitaciju „Niška Banja“, Srbija, 2Swiss Pharm Srbija, 3Klinika za plastičnu hirurgiju, Klinički centar Niš, Srbija,

4Institut za patofiziologiju, Medicinski fakultet u Nišu, Srbija, 5Zavod za zaštitu zdravlja Niš, Srbija

Cilj našeg ispitivanja bio je procena efekata terapije simvastatinom na mineralnu gustinu kosti kod žena u postmenopauzi sa hiperholesterolemijom. U ispitivanje su uključene pedeset i tri žene sa hiperholesterolemijom u postmenopauzalnom periodu, prosečne starosti 62,92+6,08 godina, koje su lečene u Institutu za lečenje i rehabilitaciju reuma-tičnih i kardiovaskularnih bolesti Niška Banja. Ispitanice su podeljene u dve grupe: sa vrednostima ukupnog holesterola (Hol≥7,8 mmol/l) sačinjavale su grupu I (n=32), a ispitanice sa vrednostima ukupnog holesterola manjim od 7,8 mmol/l (n=21) sačinjavale su kontrolnu grupu II. Ispitanice grupe I lečene su, pored higijensko dijetetskog režima, sa 20 mg simvastatina dnevno. Određivani su trigliceridi (Tg), ukupni holesterol (Hol), LDL holesterol (LDL-C) i holesterol u lipoproteinu velike gustine (HDL-C). Mineralna gustina kosti određivana je na lumbalnoj kičmi (Ll-L4), pomoću denzitometra marke “LUNAR DPX”, a rezultat je izražavan kao apsolutna vrednost (g/cm2) i T skor. Biohemijski parametri i mineralna gustina kosti (MGK) određivani su na početku i nakon 12 meseci ispitivanja. Nakon 12 meseci primene simvastatina u dozi od 20mg/dan u grupi I došlo je do značajnog smanjenja nivoa Hol (-12,68%; p<0,01) i LDL-C (-17,99%; p<0,005) i do neznačajnih promena nivoa Tg (6,36%) i HDL-C (2,22%). U grupi II je nakon 12 meseci primene hipolipemijske dijete došlo do nesignifikantnih promena lipidnih parametara. U grupi I, MGK pokazuje porast od 2,81% (NS), dok u grupi II dolazi do njenog smanjenja za -3,45% (NS). Kod ispitanica koje su bile na statinskoj terapiji utvrđena je negativna korelacija između promena MGK i LDL-C (r=-0,08; p=0,686; r=0,166, p=0,626), kao i između promena MGK i Hol (r=-0,144; p=0,476; r=-0,125; p=0,715) tokom godinu dana ispitivanja. Ovi rezultati ne pokazuju statistički značaj i nisu prikazani grafički. Terapija simvastatinom dovodi do trenda porasta mineralne gustine kostiju kod žena sa hiperholesterolemijom u postmenopauznom periodu života nakon 12 meseci terapije, ali bez statistički značajnog porasta.

Ključne reči: mineralna gustina kostiju, statinska terapija, žene u postmenopauzi