ACTA FAC MED NAISS 2010;27(1):33-37

Originalan rad

UDC: 616.993.1:616-078

PREDNOSTI IMUNOENZIMSKE METODE U DIJAGNOSTICI LAMBLIOZE KOD LJUDI POD SANITARNIM NADZOROM

Nataša Miladinović-Tasić1,2, Suzana Tasić1,2, Aleksandar Tasić2, Dragan Zdravković2, Jovana Đorđević1, Tatjana Micić1

1Medicinski fakultet u Nišu, Srbija, 2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

Preventivni, zakonom propisani pregledi ljudi pod sanitarnim nadzorom, sa ciljem dijagnostikovanja asimptomatske lamblioze, podrazumevaju primenu konvencionalne mikroskopije (KVM) sa primenjenom tehnikom koncentracije (TK) jednog uzorka stolice. Cilj rada bio je ispitati razliku u prevalenciji asimptomatske lamblioze kod ljudi pod sanitarnim nadzorom utvrđenu primenom imunoenzimskog testa (EIA) u odnosu na zastupljenost ove parazitoze dokazanu korišćenjem rutinske analize (KVM sa TK). Istraživanjem je obuhvaćeno 279 zdravih osoba pod sanitarnim nadzorom. Po jedan uzorak stolice osoba definisane grupe ispitivan je parazitološkom (KVM sa TK) i imunoenzimskom metodom (EIA) za detekciju antigena protozoe Giardia lamblia (G. lamblia). Korišćenjem KVM sa TK, utvrđen je samo 1 pozitivan nalaz (1/279; 0,36%), dok je primenom EIA testa zabeležen nalaz asimptomatske lamblioze kod 2 ispitanika (2/279; 0,72%). Uspostavljanjem imunodijagnostike dokazali smo višu prevalenciju asimptomatske lamblioze u izabranoj grupi ljudi koji podležu obaveznom vidu zdravstvenog pregleda. Direktna imunoenzimska metoda trebalo bi da bude metoda izbora u laboratorijskim procedurama u kojima se za dijagnostiku lamblioze na pregled šalje samo jedan uzorak stolice.

Ključne reči: Giardia lamblia, prevalencija, imunoenzimski metod