ACTA FAC MED NAISS 2010;27(1):51-54

Prikaz slučaja

UDC: 616.72-002:579.86

SINOVITIS I PERIARTIKULARNI BURZITIS KOKSOFEMORALNOG ZGLOBA IZAZVANI KOCURIA KRISTINAE: PRIKAZ SLUČAJA

Marko Folić1,2, Slobodan Janković1,2, Dejana Ružić-Zečević1,2, Velimir Pajević3, Nikola Rosić2, Predrag Nikolić2

1Odeljenje za kliničku farmakologiju, Klinički centar Kragujevac, Srbija, 2Medicinski fakultet, Univerzitet u Kragujevcu, Srbija, 3Dečja hirurška klinika,

Klinički centar Kragujevac, Srbija

Gram pozitivna koka Kocuria kristinae, pripadnik normalne mikrobne flore kože i usne duplje, ne smatra se primarno patogenim mikroorganizmom, tako da su infekcije uzrokovane ovom bakterijom veoma retke. U ovom radu smo opisali neuobičajen slučaj infekcije bakterijom K. kristinae, koja je dovela do nastanka sinovitisa i periartikularnog burzitisa levog koksofemoralnog zgloba kod sedmogodišnjeg dečaka. Navedena vrsta Kocuria-e je izolovana iz punktata levog zgloba kuka savremenim Vitek 2 kompakt auto-matskim sistemom sa GP identifikacionom karticom uz podršku odgovarajuće baze podataka. Povećan broj prijava izolata K. kristinae iz različitih bioloških uzoraka i njihova udruženost sa razvijenim infekcijama u odsustvu drugih mogućih uzročnika, ukazuje na potencijalnu patogenost i klinički značaj ove vrste.

Ključne reči: Kocuria kristinae, sinovitis, burzitis, infekcija