ACTA FAC MED NAISS 2010;27(2):55-62

1Nacionalna Referentna laboratorija za Campylobacter i Helicobacter

2Institut za mikrobiologiju i imunologiju, Medicinski fakultet u Nišu, Srbija

3Centar za mikrobiologiju, Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

Bakterijski izazivači enterokolitisa pripadaju rodovima Salmonella, Shigella, Vibrio, termofilnim kampilobakterima, vrstama Yesrsinia enterocolitica (Y. enterocolitica) i Clostridium difficile (C. difficile), kao i grupi dijarejagenih Escherichia coli. Cilj rada bio je utvrđivanje učestalosti ovih mikroorganizama u stolici osoba sa dijarejom kao i određivanje njihove rezistencije na antibiotike. Ispitivani su uzorci stolice bolesnika sa akutnom dijarejom tokom jednogodišnjeg perioda. Bakterije su izolovane i identifikovane korišćenjem standardnih mikrobioloških procedura. Ispitivanje osetljivosti Salmonella, Shigella i Yersinia enterocolitica vršeno je prema panelu od 12 antibiotika, a ispitivanje osetljivosti Campylobactera jejuni/coli prema panelu od 7 antibiotika, disk-difuzionom metodom. Bakterije iz roda Salmonella dokazane su 51,4% primoizolata, dok je među njima najčešća Salmonella Enteritidis (S. Enteritidis). Sojevi S. Enteritidis bili su rezistentni na jedan ili više antibiotika u 35,6%. Najčešće je bila ispoljena rezistencija prema streptomicinu (21,8%). Rezistencija na jedan ili više antibiotika kod sojeva Y. enterocolitica O3 dokazana je u 87,5%. Najčešće je bila prisutna rezistencija prema ampicilinu, takođe, u 87,5%. Svi izolati Shigella spp. bili su rezistentni prema tri ili više antibiotika. Kod 60% ispitanih sojeva kampilobaktera dokazana je rezistencija prema fluorokvinolonima: nalidiksinskoj kiselini i ciprofloksacinu. U ispitivanom materijalu dominirao je nalaz Salmonella spp. Kod S. Enteritidis, zapažena je izražena rezistencija prema streptomicinu. Y. enterocolitica O3 je ispoljila dosta visok nivo rezistencije, uglavnom prema ampicilinu. Multipna rezistencija zapažena je u rodu Shigella. Kod vrsta Campylobacter, najčešća je bila rezistencija prema fluorokvinolonima.

Ključne reči: bakterijski patogeni, Salmonella spp., dijareja