ACTA FAC MED NAISS 2010;27(3):115-123

Lidija Mladenović1, Dragan Mladenović2, Sanja Mladenović2

1Klinika za stomatologiju, Niš, Srbija

2Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, Srbija

Postoji gotovo jedinstveno mišljenje da je fisurni sistem "područje osetljivo na karijes". Ove poteškoće navele su na razmišljanje o efikasnoj zaštiti fisurnog sistema od karijesa. Za finalnu realizaciju ove metode neophodan je kako adekvatan izbor tako i sveobuhvatna i planska primena savremenih materijala (kompozitni svetlosno inicirani zalivači kao i najnoviji smolom ojačani glas-jonomeri), ali i adekvatno sprovedena tehnika aplikacije. Cilj rada bila je ocena kliničke uspešnosti primene dva tipa zalivača: Fisural®-Galenika-kompozitni zalivač predstavnik III generacije i Ionosit®-seal-DMG Hamburg-glas-jonomer ojačan smolom, na osnovu utvrđenih kliničkih kriterijuma po Cvar-u i Ruge-u u funkciji vremena (od jedne nedelje do dve godine). Klinička ispitivanja obavljena su na 72 zuba transkaninog sektora, kod 36 pacijenata, oba pola, uzrasta od 18 do 25 godina, metodom invazivne tehnike. Nakon zalivanja fisura, zubi su praćeni kliničkom metodom-sondiranja rubnog pripoja zalivača, po kriterijumima Cvar-a i Ryge-a (retencija zalivača, marginalna adaptacija, promena površinske strukture, rubno prebojavanje i sekundami karijes). Rezultati analize svih usvojenih kriterijuma nisu pokazali promene nakon opservacionog perioda od 7 dana, za oba preparata. Međutim, evidentan je dalji nastavak opadajućeg trenda kvaliteta Fisural®-a i posle dve godine, što potvrđuju opadajuće vrednosti svih usvojenih kriterijuma:potpuna retencija preparata (77,77%), potpuna marginalna adaptacija (77,77), rubno prebojavanje (11,12%), promena površinske strukture (88,88%) i pojave sekundarnog karijesa (11,12%). Kod Ionosit®-a-seal zadržane su, sa neznatnim padom, visoke relativne vrednosti svih usvojenih kriterijuma. Rezultati su potvrdili da je Ionosit®-seal, hibridni glas-jonomer zalivač pokazao bolje kvalitete u odnosu na Fisural®-kompozitni zalivač III generacije, kod svih analiziranih kriterijuma nakon opservacionog perioda od dve godine.

Ključne reči: karijes, fisura, zalivanje