ACTA FAC MED NAISS 2010;27(3):179-183

Prikaz slučaja

UDC: 616.127-002-053.6:615.35

PULSNA DOZA METILPREDNIZOLONA KAO SPASONOSNO REŠENJE KOD ČETRNAESTOGODIŠNJEG DEČAKA

SA FULMINANTNIM MIOKARDITISOM - PRIKAZ SLUČAJA

Bojko Bjelaković1, Ljiljana Šulović2 , Danijela Jovančić1, Ljiljana Šaranac1, Jelena Vojinović1, Sergej Prijić3, Vladislav Vukomanović3, Stevan Ilić4

1Klinika za dečje interne bolesti, Klinički centar Niš, Srbija

2Medicinski fakultet Univerziteta u Kosovskoj Kamenici

3Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, "Dr Vukan Čupić", Beograd, Srbija

4Institut za lečenje i rehabilitaciju „Niška Banja”, Niška Banja, Srbija

Činjenica je da danas još uvek ne postoje zvanični terapijski vodiči niti konsenzus u vezi sa terapijom miokarditisa kod dece. Sa druge strane, samo nekoliko nerandomiziranih studija i prikaza slučajeva ukazuju na povoljan efekat kortikosteroida kod ozbiljno bolesne dece sa miokarditisom. U radu je prikazan slučaj četrnaestogodišnjeg dečaka sa fulminantnim miokarditisom koji je uspešno izlečen visokim dozama kortikosteroida. Kontinuirano kliničko pogoršanje i odsustvo odgovora na primenjenu konvencionalnu terapiju kod našeg bolesnika, nasuprot brzom kliničkom oporavku nakon ordinirane visoke doze kortikosteroida, ukazuje na brz i povoljan efekat metilprednizolana kod dece sa fulminantnim miokarditisom.

Ključne reči: fulminantni miokarditis, kortikosteroidi, deca