ACTA FAC MED NAISS 2010;27(3):143-158

Originalan rad

UDC: 616.314-089.87:004.89

RAZLOZI ZA EKSTRAKCIJU ZUBA DOBIJENI PUTEM VEŠTAČKE INTELIGENCIJE

Milan Miladinović1, Branko Mihailović1, Aleksandar Janković2, Goran Tošić3, Dragan Mladenović3, Dušan Živković1, Miloš Duka4, Biljana Vujičić3

1Medicinski fakultet u Prištini, Klinika za stomatologiju

2Klinika za dermatovenerologiju u Nišu

3Medicinski fakultet u Nišu, Klinika za stomatologiju

4Vojnomedicinska akademija u Beogradu, Klinika za maksilofacijalnu, oralnu hirurgiju i implantologiju

Veštačka inteligencija (AI) je nauka koja se bavi projektovanjem inteligentnih mašina, softvera i algoritama. Kompjuterskim praćenjem stomatoloških bolesnika, broj sirovih elektronskih podataka postaje veliki i otvara mogućnost naučne analize AI-om. Kako bi bili u mogućnosti da predupredimo razloge i smanjimo neophodnost za ekstrakcijom, neophodno je stalno imati sveže informacije o razlozima i uticajima na ekstrakcije, te koristimo AI analizu. Cilj rada bio je ispitati mogućnosti primene veštačke inteligencije u sakupljanju, trijaži, sortiranju, brojanju i analizi elektronskih informacija i donošenju naučno-prihvatljivog zaključka. Urađena je case-control studija nad elektronskim podacima. Priprema i brojanje podataka izvršeni su posebnim C# kodovima. Analiza uticaja vandentalnih atributa je sprovedena: OLAP analizom i specifičnim algoritmom za otkrivanje. OLAP je detektovao atribut uzrast sa senzitivnošću 44.0% i specifičnošću 100.0%, i vrednost atributa uzrasta od 55 do 64 godine. Specifični algoritam dao je direktne razloge: karijes 43.77%, periodontalna oboljenja 37.23%, fraktura 6.82%, protetski razlozi 4.31%, impakcije 3.12%, ortodonski razlozi 2.73%, mlečni zubi 0.32% i ostalo 1.7%. Algoritam je našao da atributi: pol, uzrast i zanimanje imaju statistički značajan uticaj (pol: X˛=7.095, df=1, p=0.0077, uzrast: X˛»261, df=8, p<0.0001, zanimanje: X˛»46, df=7, p<0.0001). Primenom veštačke inteligencije mogu se uspešno sakupljati, trijažirati, sortirati, brojati i analizirati sirovi elektronski podaci, a primenjeni AI algoritmi su u stanju da izvrše neparametrijska ispitivanja mogućih uticaja vandentalnih atributa i donesu o tome naučno-prihvatljiv zaključak.

Ključne reči: kompjuterizovana stomatologija, veštačka inteligencija, ekstrakcija zuba, elektronski stomatološki karton, XPA3 Prolom