ACTA FAC MED NAISS 2010;27(4):185-189

UDC: 616.955.132-078-097

EKSPERIMENTALNA ELISA NE DAJE ZADOVOLJAVAJUĆE REZULTATE U DIJAGNOSTICI

PERI-ORBITALNE DIROFILARIOZE

Gabriella Cancrini1, Simona Gabrielli1, Suzana Otašević2, Nataša Miladinović-Tasić2, Aleksandar Tasić2, Jovana Đorđević2

1Institut za javno zdravlje i infektivne bolesti «Sapienca» Univerziteta u Rimu, Italija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Vrste D. repens i D. immitis, paraziti pasa, dugo poznati kao uzročnici zoonoza, mogu kao nezrele jedinke da parazitiraju i u organizmu čoveka. Na dirofilarioze, najčešće asimptomatske infekcije, posumnja se u slučaju superficijalnih infekcija ili pri nalazu karakterističnih coin-lezija prilikom radiološkog pregleda pluća. Mnogi slučajevi humane dirofilarioze ostaju nedijagnostifikovani usled nerazmišljanja kliničara o mogućnosti razvoja ove parazitoze, kao i zbog imunske reaktivnosti koja stopira rast nematode. Identifikacija je moguća na osnovu morfoloških karakteristika ekstipiranog parazita kao i primenom metoda molekularne biologije. Serologija može biti alternativa invazivnoj dijagnostici, a može se koristiti u slučajevima „skrivenih“ infekcija, ali do danas nema komercijalnih kitova za serološku dijagnozu dirofilarioza. Cilj rada bio je ispitati osetljivost eksperimentalnog serološkog testa u dijagnostici peri-orbitalne dirofilarioze uzrokovane D. repens vrstom, koja je identifikovana parazitološkim i molekularnim metodama (PCR). Eksperimentalnom imunoenzimskom metodom (ELISA) ispitana su dva uzorka seruma, jedan pre hirurške intervencije i drugi uzorkovan 6 meseci nakon ekstirpacije helminta. Ispitivano je prisustvo specifičnih antitela prema somatskim i metaboličkim antigenima adultnih formi vrsta D. repens i D. immitis, kao i prema površinskom Wolbachia antigenu (endosimbiont ovih filarija). Pored eksperimentalne ELISA metode, serumi su ispitivani i korišćenjem komercijalnog ELISA testa za dijagnostiku tropskih filarioza. Nijednim primenjenim testom nisu utvrđena specifična antitela u dijagnostički značajnom titru. Kao što se pretpostavilo, serološko ispitivanje u slučaju peri-orbitalne dirofilarioze izazvane vrstom D. repens ne daje zadovoljavajuće rezultate, čak ni prilikom primene širokog spektra antigena koje parazit ima ili produkuje u toku infekcije.

Ključne reči: Dirofilaria immitis, Dirofilaria repens, imunoenzimski test