ACTA FAC MED NAISS 2010;27(4):225-228

KLINIČKI ZNAČAJ KOLATERALNIH KRVNIH SUDOVA - PRIKAZ SLUČAJA

Stojan Babić1, Biljana Lazović1, Zorana Vasiljević2

1Specijalistička klinika «Dr Babić», Valjevo, Srbija

2Institut za kardiovaskularne bolesti, Klinički centar Srbije, Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Srbija

U posebnim kliničkim uslovima, srce stvara kolateralne krvne sudove, kao što su ishemija i hipertrofija miokarda, hipertenzija ili ateroskleroza. Cilj rada bio je pokazati važnost kolateralnih krvnih sudova u kliničkoj praksi, naročito u rehabilitaciji kardioloških bolesnika. Bolesnik star 62 godine, anesteziolog po zanimanju, žali se na bol u ramenu, nelagodnost u grudima i brzi zamor sa osećajem nedostatka daha. Pre navedenih tegoba, bio je veoma fizički aktivan (obrađivao je skoro 3 hektara zemlje svakodnevno). Submaksimalni test opterećenja bio je negativan, dok nalaz na koronarografiji ukazuje na 100% zakrčenja desne koronarne arterije (DKA), leva koronarna arterija urednog nalaza, uz registrovane dobro razvijene kolateralne krvne sudove. Faktori rizika: aktivni pušač, povišen nivo holesterola, dislipidemija, pozitivan hereditet. Drugi faktori rizika: izloženost stresu, fizička aktivnost, normalna uhranjenost. Deset godina kasnije, žali se na brže zamaranje i aritmije. Stres test pokazuje bigeminiju. Koronarografija ukazuje na 100% perzistiranje okluzije DKA, sa 30% suženjem leve. Ehokardiografski nalaz uredan. U hipoksičnim uslovima, kada stenoza krvnog suda mora biti barem 70% pod uticajem adenozina, dolazi do razvoja angiogeneze, koja je, pak, pod uticajem endotelnog faktora relaksacije. Kolateralni krvni sudovi su jako bitni u prognozi koronarne bolesti i infarkta miokarda (IM). Zahvaljujući njima, iste promene u angiogramu velikih krvnih sudova ne daju isti elektrokardiografski nalaz i kliničku sliku. Dobro razvijena kolateralna cirkulacija sprečava nastajanje nekroze i uništavanja kolagena posle IM. Brzina i stepen njihovog nastajanja zavisi od stepena stenoze i vremena izloženosti ishemiji. Razvoj kolateralnih krvnih sudova verovatno je genetski predisponiran.

Ključne reči: kolateralni krvni sudovi, hipoksija, rehabilitacija kardiovaskularnih bolesnika