ACTA FAC MED NAISS 2010;27(4):221-224

Prikaz slučaja

UDC: 612.17:616.12-008.331.1

REKURENTNA MALIGNA HIPERTENZIJA LEČENA BLOKATOROM RECEPTORA ANGIOTENZINA II (ARB) I ACE INHIBITOROM

Rok Accetto1, Olga Pirc-Čerček1, Andreja Marn-Pernat2

1Univerzitetski Medicinski centar Ljubljana, Odeljenje za internu medicinu, Departman za hipertenziju, SI-1000 Ljubljana

2Univerzitetski Medicinski centar Ljubljana, Odeljenje za internu medicinu, Departman za nefrologiju, SI-1000 Ljubljana

Prognoza maligne hipertenzije bez lečenja je loša, sa više od 80% mortaliteta u periodu od dve godine. Nije uobičajeno da se vidi više od jednog puta kod istog bolesnika. U radu su predstavljeni klinički tok, odgovor na tretman i ishod kod bolesnika sa rekurentnom malignom hipertenzijom. Kod ove bolesnice renin nije bio povećan, što je bilo očekivano, dok je hipotenzivni efekat ARB-a i ACE inhibitora uz dijetu sa normalnim unosom soli bio dobar. Ovo nije iznenađujuće jer je pokazano da je dvostruka blokada sistema renin-angiotenzin efektivnija od dupliranja uobičajene doze blokatora receptora angiotenzina II. Dvostruka blokada sistema renin-angiotenzin bila je efikasna u kontroli krvnog pritiska i uspostavljanju funkcije organa nakon oštećenja uz regresiju hipertrofije leve komore i obnavljanje bubrežne funkcije.

Ključne reči: maligna hipertenzija, blokatori angiotenzin II receptora, inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima, sistem renin-angiotenzin-aldosteron