ACTA FAC MED NAISS 2010;27(4):205-213

Originalan rad

UDC: 613.8-057.875

SAMOPROCENA POTREBE STUDENATA UNIVERZITETA U SRBIJI ZA OBRAĆANJEM PSIHOLOGU ILI PSIHIJATRU

Aleksandar Višnjić1,2, Vladica Veličković1, Slađana Jović1, Nataša Milosavljević1, Miodrag Stojanović1,2, Miodrag Stanković3

1Medicinski fakultet, Univerzitet u Nišu, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

3Klinika za mentalno zdravlje Niš, Srbija

Svetska zdravstvena organizacija precizira da mladi ljudi treba da budu zdraviji i sposobniji za ispunjavanje svojih uloga u društvu. Cilj rada je utvrđivanje potrebe studenata univerziteta u Srbiji za psihologom ili psihijatrom u skladu sa njihovom sopstvenom procenom, kao i povezanost ove potrebe sa određenim karakteristikama studenata. Studijom preseka na 3 državna univerziteta u periodu januar-jun školske 2008/2009. godine obuhvaćeno je 2285 studenata oba pola. Studenti su popunjavali upitnik koji je bio sastavljen od 22 pitanja koja su se odnosila na demografske, socioekonomske karakteristike, njihove stavove, navike i stilove života, procenu sopstvenog zdravlja, kao i karakteristike vezane za mentalno zdravlje. Od svih ispitivanih studenata 16,3% nedvosmisleno se opredelilo potvrdno u smislu potrebe za pomoći stručnog lica. Takođe je nađeno i da devojke znatno više nego muškarci imaju potrebe za stručnom pomoći psihologa/psihijatra (p<0,001). Najmanje potrebe za ovakvom vrstom pomoći imaju studenti Univerziteta u Novom Sadu i studenti sa tehničkih fakulteta (p<0,01). Naša država treba da razvije specifične akcione planove i sveobuhvatne strategije za promociju mentalnog zdravlja i prevenciju mentalnih poremećaja. Ovi planovi i strategije moraju da budu potpomognuti najvišim političkim telima i organima na svakom nivou.

Ključne reči: potreba, studenti, samoprocena, psiholog, psihijatar