ACTA FAC MED NAISS 2010;27(4):199-204

Originalan rad

UDC: 616.993-078-084

SEROINCIDENCIJA EHINOKOKOZE NA TERITORIJI GRADA NIŠA

Suzana Otašević1,2, Nataša Miladinović Tasić1,2, Aleksandar Tasić2, Dragan Zdravković2, Jovana Đorđević1, Aleksandra Ignjatović1, Roberta Marković2, Dragana Cvetković1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

Cističnu ehinokokozu (CE) prouzrokuje larva cestode roda Echinococcus. Ehinokokoza kod čoveka nastaje slučajnom ingestijom jaja ovog parazita. Cilj ovog rada bio je utvrditi seroprevalenciju i seroincidenciju ehinokokoze na području grada Niša u poslednje 22 godine. Od 1988. do kraja 1998. godine, kod 1303 bolesnika kod kojih postoji sumnja da boluju od CE, urađen je serološki skrining primenom samo indirektne imunofluorescentne metode (IIFT-INEP-Zemun, Srbija). Nakon ovog perioda, imunodijagnostika ove parazitoze kod 938 bolesnika, obuhvatila je pored IIFT korišćenje i indirektnog hemaglutinacionog testa (IHA-Siemens, Germany) i/ili indirektnog imunoezimskog testa (ELISA-R-Biopharm, Germany).Statistička analiza dobijenih rezultata sprovedena je metodom deskriptivne i kvantitativne analize (SPSS 14.0 for Windows 2003). U istraživanju je utvrđeno 570 seropozitivnih bolesnika (25.4%). Statistički značajno viša (p=0.037) seroprevalencija (33.0%) ehinokokoze utvrđena je u poslednjih 11 godina, kada su za imunodijagnostiku primenjena minimum dva serološka testa u odnosu na raniji period (20.0%). U studiji je utvrđena značajno visoka seroincidencija ehinokokoze (10.79 na 105 stanovnika) u poslednje 22 godine, međutim, ne postoji statistički značajna razlika (p=0.237) u seroincidenciji ove parazitoze u odnosu na broj primenjenih metoda. Visoka seroprevalencija i seroincidencija ehinokokoze kod stanovnika grada Niša ukazuje na neophodnost da se ovoj parazitozi posveti više pažnje od strane kliničara, dijagnostičara i autoriteta odgovornih za javno zdravlje.

Ključne reči: Echinococcus granulosus, seroincidencija, seroprevalencija