ACTA FAC MED NAISS 2011;28(1):33-41

Ivana Ilić1, Jovica Jovanović1,2, Mirjana Aranđelović1,2

1Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Niš, Srbija

2 Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Visoka prevalencija arterijske hipertenzije, zajedno sa ozbiljnim komplikacijama na brojnim organima, čini ovu bolest važnim zdravstvenim problemom širom sveta. Nedostatak simptoma je vodeće obeležje hipertenzije, a opšte važeće terapijske mogućnosti nisu uvek efikasne u kontroli bolesti. Stoga se čini da kontrola krvnog pritiska kod kuće, na radnom mestu i antistres menadžment mogu biti neke od efikasnih metoda. Cilj ovog istraživanja bio je da se poređenjem samokontrolisanih vrednosti krvnog pritiska kod kuće, na poslu i u ambulantnim uslovima procene stvarne vrednosti krvnog pritiska i ustanovi efekat anti-stres menadžment osposobljavanja u normalizaciji nivoa krvnog pritiska u grupi radnika sa graničnom hipertenzijom. U kvazi eksperimentalnoj transverzalnoj studiji dizajna sa intragrupnim analizama pre i nakon intervencije, 32 radnika, muškog pola, koji obavljaju lake fizičke poslove, pohađalo je antistres menadžment obuku. Pre obuke ispitanici su tri puta svakodnevno merili i beležili vrednosti krvnog pritiska. Nakon antistres programa, na osnovu samokontrolisanih i ambulantnih vrednosti krvnog pritiska, vršena je procena stvarnih vrednosti krvnog pritiska kao deo kontrolisane studije antistres menadžmenta za esencijalnu hipertenziju. Analize pokazuju da su: (a) vrednosti krvnog pritiska pri samokontroli, kod kuće, ujutro i uveče u signifikatnoj korelaciji, a da samokontrolisane vrednosti na poslu i kod kuće nisu u značajnoj korelaciji pre tretmana, (b) koeficijent korelacije za sistolni krvni pritisak između samokontrolisanih vrednosti na poslu i kod kuće, nakon antistres menadžment programa je statistički signifikantan i visok (r manje od 0,60), (c) nakon antistres menadžment osposobljavanja, tokom vremena, interklasne korelacije među samokontrolisanim vrednostima krvnog pritiska su signifikantno veće od vrednosti izmerenih u ambulanti i samokontrole pre antistres intervencije. Rezultati pokazuju da je samokontrola krvnog pritiska dragocena alternativa ili dopuna ambulantim merenjima, naročito kada se radi o samokontroli na radnom mestu, čime se može obezbediti pouzdana procena nivoa krvnog pritiska. Antistres menadžment intervencije mogu da budu efikasne u normalizaciji i stabilizaciji krvnog pritiska zaposlenih koji pate od simptoma u vezi sa stresom na poslu.

Ključne reči: krvni pritisak, radno mesto, samokontrola, antistres menadžment