ACTA FAC MED NAISS 2011;28(1):59-62

Prikaz slučaja

UDC: 616.132.2-073.7

PRIMENA MULTI-SLAJS KOMPJUTERIZOVANE TOMOGRAFSKE ANGIOGRAFIJE (MKTA) U DIJAGNOZI KORONARNE ARTERIJSKE BOLESTI

Dejan Hristov1, Marina Deljanin Ilić1,2, Katarina Marković1, Sanja Stojanović1

1Institut “Niška Banja”, Niška Banja, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Koronarna kompjuterizovana tomografska angiografija (CTA) je prva neinvazivna imidžing tehnika koja omogućava evaluaciju lumena i zida koronarnih arterija. Senzitivnost u definisanju značajnih stenoza (>50% redukcija kalibra) je 93% za evaluaciju pojedinačnih arterija. Ovo je metoda za determinisanje tzv. Kalcijum (Ca) skora. Sa Ca skorom koronarne arterije >400, incidence koronarnih epizoda desetostruko se povećava. Metoda takođe može biti korišćena za evaluaciju prohodnosti by pass-a. Prvi prikaz je slučaj bolesnika sa nepravilnim srčanim ritmom i bolovima u grudima. Nakon 24h EKG holter monitoringa i stres ehokardiografskog testa, obavljen je Multi-slajs kompjuterizovan tomografski (MSCT) pregled koji je isključio koronarnu bolest. Drugi prikaz je slučaj bolesnika koji je nakon operacije aortokoronarnim by pass-om imao pozitivan ergometrijski test. MSCT pregled je pokazao okluziju tri grafta i desne koronarne arterije. Dok je koronarna MSCT još uvek tehnologija u razvoju, bez sumnje će u sledećoj dekadi postati glavna kardiovaskularna imidžing opcija.

Ključne reči: multi-slajs kompjuterizovana tomografija, koronarna arterija, predikativna vrednost