ACTA FAC MED NAISS 2011;28(2):63-70

CERABRALNE KAVERNOZNE MALFORMACIJE: NOVI UVID U MEHANIZAM BOLESTI

Anuška V. Anđelković

Institut za patologiju, Univerzitet u Mičigenu, USA

Cerebralne kavernozne malformacije (CKM) su najčešće vaskularne malformacije mozga, i stopa javljanja je 0.6 osoba na 100.000 ljudi. Bilo da su nasledne ili se javljaju kao sporadični slučajevi, cerebralne kavernozne malformacije se javljaju kao pojedinačne ili višebrojne grupe kapilarolikih kanala prekrivenih jednim slojem endotela, bez zahvatanja moždanog parenhima. U komponentama moždane endotelne barijere dolazi do specifičnih promena koje na kraju dovode do vaskularne hiperpropustljivosti, ektravazacije eritrocita i inflamatornog odgovora unutar moždanog parenhima. Bolesnici sa CKM imaju napade, fokalne deficite ili nespecifične glavobolje. Najčešća komplikacija je moždani udar. U poslednjih nekoliko godina napravljen je značajan pomak u poimanju celularnog mehanizma cerebrovaskularnog defekta kod CKM. Rad pruža pregled novije literature o mehanizmima CKM i terapeutske strategije u lečenju sporadičnih i naslednih cerebralnih kavernoznih malformacija.

Ključne reči: cerebrovaskularni defekt, krvno-moždana barijera, tesni spoj, angiogeneza