ACTA FAC MED NAISS 2011;28(2):109-118

Originalan rad

UDC:616.314-001.4:615.242

MARGINALNA PUKOTINA I OŠTEĆENJE GLEĐI OKO ADHEZIVNIH RESTAURACIJA ZUBA (in vitro SEM ispitivanje)

Stefan Dačić1, Dragica Simonović Dačić1,2, Goran Radičević1,2, Aleksandar Mitić1,2, Goran Tošić1,2, Ivan Ristić1, Stefan Veličković1

1Klinika za stomatologiju, Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Postoje tri adhezivna restaurativna sistema: nagrizanje uz ispiranje, “etch and rinse”, samo nagrizanje “self etch” i glas jonomer sistem. Marginalna pukotina i oštećenje marginalne gleđi oko kompozitnih i glas jonomer restauracija mogu biti izazvani primenom adhezivne restaurativne procedure. Cilj ovog ispitivanja je procena marginalnog integriteta i morfologije gleđne površine oko ivica kompozitnih i glas jonomer restauracija, posle držanja u kariogenom-kiselom rastvoru. Sedamdeset kaviteta V klase preparisano je sa ivicama u gleđi. Kaviteti su restaurisani sa: (I) 1. Single Bond/ Z 250 i 2. Single Bond/ Filek flow, korišćenjem „etch and rinse“ adhezivnog sistema; (II) 3. Prompt-L-Pop/ Z 250 i 4. Prompt-L-Pop/ Filtek flow, korišćenjem „self etch“ adhezivnog sistema; (III) 5. Vitremer, glas jonomer sistemom. Posle restaurativne procedure, zubi sa restauracijama bili su podvrgnuti demineralizaciji tokom 7 i 28 dana. Uzorci su držani u demineralizujućem rastvoru (mlečna kiselina, pH 4.5, 0.1M) na 370C ili u dejonizovanoj vodi (kontrolna grupa). Ivice restauracija (širina pukotine) i perimarginalna gleđ ispitivani su skening elektronskim mikroskopom (SEM). Rezultati su analizirani korišćenjem ANOVA-Dunnet testa. Hibridni kompozit sa „etch and rinse“adhezivnim sistemom (Single Bond/Z 250) pokazao je najbolju adaptaciju za gleđne ivice. Glas jonomer restauracije pokazale su značajno veću pukotinu u komparaciji sa „etch and rinse“ i „self etch“ sistemima (p<0,01). SEM ispitivanje je otkrilo demineralizovanu perimarginalnu zonu gleđi oko svih tipova restauracija. Ove zone su se karakterisale jakim znacima erozije, oštećenjem prizmi i porozitetima. Blaga oštećenja otkrivena su na površinama gleđi koje nisu bile uključene u perimarginalnu zonu. Marginalna adaptacija restauracija za gleđ bila je efikasnija sa „etch and rinse“ adhezivnim sistemom u odnosu na „self etch“ i glas jonomer postupak. Jača demineralizacija perimarginalne gleđi primećena je oko svih adhezivnih restauracija.

Ključne reči: marginalna pukotina, demineralizacija, gleđ, adhezivne restauracije