ACTA FAC MED NAISS 2011;28(2):77-82

UDC:616.149-008.331.1

PORTNA HIPERTENZIJA - PREVENCIJA REKRVARENJA

Nenad Joksimović, Vladimir Andreevski, Magdalena Genadieva, Meri Trajkovska

Univerzitetska klinika za gastroenterohepatologiju, Medicinski fakultet u Skoplju, Makedonija

Cilj studije bio je da se predstavi značaj medikamentne terapije u ranoj prevenciji krvarenja i ponovnog krvarenja iz variksa jednjaka kod pacijenata sa portnom hipertenzijom. Evaluirano je 315 bolesnika sa cirozom jetre, koja je dijagnostifikovana na Univerzitetskoj Klinici za gastroenterohepatologiju. Za procenu stepena portne hipertenzije, pored rutinskog laboratorijskog pregleda, rađena je kolor-dopler ultrasonografija, endoskopija i endosonografija. U zavisnosti od rezultata i terapije, bolesnici su podeljeni u dve grupe: • Bolesnici lečeni medikamentnom terapijom (Inderal, Plodin i Aldactone) • Kontrolna grupa - bolesnici bez terapije Obe grupe bolesnika bile su podeljene u tri podgrupe u zavisnosti od stepena variksa jednjaka: I, II i III stepen. Medikamentna terapija se primenjivala kao terapija prevencije krvarenja i ponovnog krvarenja zbog disfunkcionalnih varikozno izmenjenih krvnih sudova u ezofagusu. Bolesnici su lečeni kombinovanom terapijom, pri čemu je glavni efekat bio smanjenje otpora cirkulacije u jetri i protoka u visceralnim organima. U kombinaciji su prepisivani Isosorbid 5 mononitrat, dva puta dnevno u dozi od 20 mg, Propranolol dva puta po 20 mg dnevno, Aldactone dva puta po 25 mg dnevno kod bolesnika sa ascitesom. Od 315 bolesnika sa cirozom jetre i portnom hipertenzijom, u grupi A su bila 162 (51%) takva bolesnika. Svi bolesnici bili su podeljeni u tri grupe: I stepen variksa imalo je 67 bolesnika, II stepen imalo je 59 bolesnika, III stepen 36 bolesnika. Ponovno krvarenje nije zabeleženo u grupi sa prvim stepenom, u grupi sa II stepenom bila su tri bolesnika, kao i u grupi sa III stepenom. U grupi B bilo je 153 (49%) bolesnika. Varikse I stepena imalo je 69 bolesnika, II stepena 51 bolesnik, III stepena 33 bolesnika. Ponovno krvarenje zabeleženo je kod dva bolesnika sa I stepenom, 17 bolesnika sa II stepenom i 15 bolesnika sa III stepenom. Kombinacija Propranolola i Isosorbide 5 mononitrata dovodi do sniženja portnog pritiska, što dalje smanjuje mogućnost krvarenja i ponovnog krvarenja iz izmenjenih krvnih sudova jednjaka.

Ključne reči: portna hipertenzija, ciroza jetre, endoskopija, endosonografija