ACTA FAC MED NAISS 2011;28(2):119-124

UDC:616.136-007.64:577.1

POTREBA ZA NOVIM BIOMARKERIMA KOD ANEURIZME ABODMINALNE AORTE

Philip Tsao1, Ivana Burazor2

1Odeljenje za kardiovaskularnu medicinu, Stenford univerzitet Medicinski fakultet, Sjedinjene Američke Države

2Klinika za kardiovaskularne bolesti, Klinički centar Niš, Srbija

Aneurizma abdominalne aorte (AAA) je kompleksno oboljenje koje se definiše kao dilatacija infrarenalne aorte i često je praćena aterosklerozom, inflamacijom i trombozom. Važan je uzrok morbiditeta i mortaliteta u Sjedinjenim Američkim Državama kao i širom sveta. Bol u leđima, abdominalni bol i pulsativna abdominalna masa prisutne su kod izvesnog broja bolesnika, dok identifikacija malih aneurizmi predstavlja najčešće slučajan nalaz na ultrazvučnom pregledu. Takođe, za sada ne možemo sa sigurnošću predvideti kada će i koja manja aneurizma dostići kritičnu veličinu lezije i kojom brzinom, te zbog toga, značajan broj bolesnika prolazi kroz dugi, stresan i nedovoljno izvestan period praćenja. Bazične nauke i kliničke studije dale su doprinos u razjašnjenju patofizioloških mehanizama nastanka AAA. Međutim, mehanizmi koji dovode do progresije i rupture AAA još uvek nisu dovoljno razjašnjeni. Zato, važan klinički izaziov u terapiji oboljenja predstavlja nedostatak: 1) efektivne neoperative terapije, koja bi imala ulogu da prevenira progresiju u ranim stadijumima oboljenja i 2) efektivne mogućnosti monitoringa aktivnosti oboljenja i terapijskog tretmana. Serumski biomarkeri pružaju značajne informacije u proceni rizika za nastanak nekoliko oboljenja, kao što su kancer i koronarna arterijska bolest. Poznato je da su brojni inflamatorni markeri u korelaciji sa vaskularnim oboljenjima i komplikacijama, uključujući AAA. Do danas, njihova klinička vrednost u proceni individulanog rizika bolesnika ostaje nepoznata. Verovatno je da će novi biomarkeri (cirkulatorni proteini, genetski polimorfizam i imidžing tehnike), zajedno sa poznatim kliničkim faktorima rizika, pomoći u ovom nastojanju.

Ključne reči: aneurizma abdominalne aorte, ateroskleroza, biomarkeri