ACTA FAC MED NAISS 2011;28(2):125-133

Goran Lilić1, Radomir Živadinović1,2, Aleksandra Petrić1,2, Vekoslav Lilić1,2

1Klinika za Ginekologiju i akušerstvo, Klinički centar Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Za operativno lečenje bolesnice obolele od ginekološke bolesti odlučujmo se nakon što su iscrpljene sve mogućnosti konzervativnog lečenja. Operativno lečenje predstavlja stres za bolesnicu, a rizici i komplikacije koje ono nosi mogu ugroziti i njen život. Zbog toga se operativno lečenje može sprovesti nakon obavljenog razgovora sa bolesnicom i dobijanja njene pismene saglasnosti o prihvatanju rizika operativnog lečenja. Da bi se izbegli rizici i komplikacije kod operativnog lečenja, preoperativna priprema bolesnice čini važan korak u sprovođenju operativnog lečenja i sprovodi se prema tačno utvrđenom redosledu postupaka i mera koje treba sprovesti pre planiranog operativnog lečenja. Cilj rada bio je prikaz sistematizovanog redosleda postupaka i mera koje treba sprovesti uoči planiranog operativnog lečenja u oblasti ginekologije, kao i ukazati na značaj preoperativne pripreme bolesnica za sam operativni tok i postoperativni oporavak posle ginekološke operacije. Nakon prvog susreta i razgovora ginekologa sa bolesnicom, ginekološkog i opšteg kliničkog pregleda, kontrole laboratorijskih analiza iz krvi i mokraće, i različitih konsultativnih specijalističkih pregleda (internističkog, anesteziološkog i drugih) donosi se odluka da li se i na koji način može sprovesti operativno lečenje. Procenjuju se opšti i posebni rizici operativnog lečenja i donosi odluka o izboru operacije. Dva sata pre operacije ordinira se profilaktička doza antibiotika, načini prevencija tromboembolijske bolesti niskim dozama subkutano ordiniranog heparina. Operativno polje se tretira dezificijensima neposredno pred operaciju i obavezno se plasira Foly kateter u mokraćnu bešiku.

Ključne reči: ginekološke operacije, preoperativna priprema, faktori rizika