ACTA FAC MED NAISS 2011;28(2):71-76

Revijalni rad

UDC: 616.24-002-07-053.9

PROGNOSTIČKI FAKTORI MORTALITETA VANBOLNIČKI STEČENE PNEUMONIJE KOD STARIJIH OSOBA

Tatjana Pejčić1,2, Ivanka Đorđević2, Ivana Stanković1,2, Desa Nastasijević-Borovac2, Tatjana Rađenović Petković2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Klinika za plućne bolesti i TB Knez Selo, Klinički centar Niš, Srbija

Gerijatrijsku populaciju ili “osobe visokog životnog doba” čine osobe starije od 65 godina ili, prema nekim autorima, starije od 75 godina, što je relativno, s obzirom na to da se biološka starost često ne poklapa sa hronološkom. Starenje je veoma složen proces tokom koga se menjaju i fiziološke funkcije i sastav organizma. Mnoge od ovih promena su ireverzibilne, neizbežne i aditivne. Fiziološke promene koje dovode do smanjenja funkcije disajnih puteva i pluća nastaju tokom starenja. Kliničke karakteristike pneumonije kod starijih osoba imaju posebna obeleža. Osler je pre više vekova opisao pneumoniju kod starijih osoba da je bez drhtavice i temperature sa slabijim kašljem i ekspektoracijom. Ovaj opis dat pre više vekova je još uvek aktuelan. Oko 45% starijih osoba ima povišenu temperaturu kod pneumonije. Izmenjen mentalni status, poput konfuzije, nalazi se i kod 70% starijih bolesnika sa pneumonijom. S obzirom da je mortalitet vanbolnički stečene pneumonije kod bolesnika starije životne dobi značajno veći u odnosu na mlađe osobe, proučavani su mogući prognostički faktori mortaliteta. U najvažnije prognostičke faktore mortaliteta spadaju: starije životno doba, pridružene bolesti, visoka frekfenca disanja, multilobularnost pneumonične senke, visoke vrednosti nekih biohemijskih analiza, hiposkemija, hiponatremija i neblagovremeno aplikovanje empirijske antibiotske terapije.

Ključne reči: vanbolnički stečena pneumonija, starije osobe, prognostički faktori mortaliteta