ACTA FAC MED NAISS 2011;28(3):189-193

Prikaz slučaja

UDC:616.341-006:616.5-006.81

ILEO-ILEALNA INTUSUSCEPCIJA IZAZVANA METASTATSKIM DEPOZITOM U TANKOM CREVU KOD BOLESNIKA SA MALIGNIM MELANOMOM

Gjorgji Jota, Zoran Karadzov, Milčo Panovski, Nenad Joksimović, Andrijan Kartalov, Radomir Gelevski, Vladimir Joksimović

Univerzitetska klinika za digestivnu hirurgiju - Skoplje, Makedonija

Maligni melanom predstavlja neobičnu predilekciju za metastaziranje u tankom crevu i jedan je od najčešćih oblika maligniteta koji metastaziraju u tankom crevu. Intestinalne metastaze se uočavaju u vreme javljanja primarne bolesti ili nešto kasnije kao prvi znak pojave recidiva. U radu je prikazan slučaj malignog melanoma koji je metastazirao do gastrointestinalnog trakta. Sedam godina pre ponovnog dolaska, četrdesetpetogodišnja bolesnica je podvrgnuta resekciji melanoma koji se površinski širi u lumbalni deo. Metastatski deposit u levoj suprarenalnoj žlezdi je dijagnostifikovan i laparoskopski uklonjen godinu dana pre prijema. CT abdomena je pokazao otvrdle i proširene petlje tankog creva sa nekoliko intraluminalnih tumorskih formacija i intususcepcijom tankog creva. Urađena je resekcija zahvaćenog segmenta tankog creva sa tumorskim formacijama u dužini od 1.5 m kao i intususcepcija segmenta. Kod bolesnika koji su operisani zbog malignog melanoma kože sa gastrointestinalnim simptomima, anemijom ili melanom trebalo bi posumnjati na postojanje metastatskih depozita u tankom crevu. Metastaze malignog melanoma creva mnogo su češće nego što se misli. Povećana svest o postojanju problema doprinosi ranijem dijagnostifikovanju i boljim hirurškim rezultatima.

Ključne reči: maligni melanom, metastaze, intususcepcija, ileo-ilealna anastomoza