ACTA FAC MED NAISS 2011;28(3):161-168

Originalan rad

UDC:611.018.6:599.323.4

KOMPOZICIJA TIPOVA VLAKANA I VELIČINA VLAKANA U MUSCULUS TIBIALIS ANTERIOR-u PACOVA

Desanka Tasić1,2, Irena Dimov3, Vladimir Petrović4, Todorka Savić5, Dragan Dimov1,2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Institut za patologiju, Niš, Srbija

3Institut za imunologiju, Niš, Srbija

4Institut za histologiju i embriologiju, Niš, Srbija

5Institut za patofiziologiju, Niš, Srbija

Tipovi mišićnih vlakana i njihova metabolička svojstva i veličina, ključne determinante mišićne funkcije, mogu se izmeniti pod uticajem različitih faktora. Cilj ovog rada bio je ispitivanje i komparacija kompozicije tipova vlakana i veličine vlakana u m. tibialis anterior-u (TA) mladih odraslih mužjaka i ženki pacova, primenom histohemijskih i morfometrijskih metoda. Na serijskim poprečnim presecima TA 10 pacova (12 nedelja starosti) primenjena je miofibrilarna ATP-aza sa preinkubacijom pri pH 4,3; 4,5; 9,4 i 10,4 i enzimi metabolizma. Tri glavna tipa vlakana (I, IIA i IIB) i tipu IIX-slična vlakna su identifikovana primenom miofibrilarne ATPaze. Ove populacije vlakana pokazale su takođe razlike u oksidativnom potencijalu. Aktivnost sukcinat dehidrogenaze vlakana opadala je u odnosu IIA>I>tipu IIX-slična>IIB. Nije nađena značajna razlika između mužjaka i ženki pacova u kompoziciji tipova vlakana. Utvrđeno je da TA za obe grupe sadrži 48,5% vlakana tipa IIA i tipu IIX-slična (čija je proporcija bila približno ista), 47,2% tipa IIB i 4,3% tipa I. U zaključku, ovo istraživanje pokazuje da nema razlike u kompoziciji tipova vlakana TA prema polu pacova i potvrđuje inverznu korelaciju između veličine vlakana i oksidativnog potencijala, kao i da vlakna tipu IIX-slična čine značajnu populaciju brzo-kontrahujućih vlakana.

Ključne reči: skeletni mišić, tipovi vlakana, miofibrilarna ATPaza, sukcinat dehidrogenaza, morfometrija, veličina vlakana, pacov