ACTA FAC MED NAISS 2011;28(3):155-159

Revijalni rad

UDC:616.24-002.7

MARKERI AKTIVNOSTI BOLESTI U SARKOIDOZI

Tatjana Rađenović Petković2, Tatjana Pejčić1,2, Desa Nastasijević Borovac2, Danijela Radojković1,3, Sonja Cekić4

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Klinika za plućne bolesti i TBC, Knez Selo, Klinički centar Niš, Srbija

3Klinika za endokrinologiju i bolesti metabolizma, Klinički centar Niš, Srbija

4Klinika za očne bolesti, Klinički centar Niš, Srbija

Sarkoidoza je bolest koja se karakteriše inflamacijom sa formiranjem granuloma u zahvaćenim organima. Etiopatogeneza bolesti je nepoznata. Bolest najčešće zahvata pluća i hronična, nekontrolisana inflamacija može rezultirati plućnom fibrozom. Mnogi medijatori zapaljenja, citokini, hemokini, ali i drugi proteini sa različitim biološkim funkcijama koji učestvuju u patogenezi ispitivani su kao markeri bolesti. U ovom radu sagledani su postojeći podaci u literaturi o markerima aktivnosti i progresije u sarkoidozi. Iako je koncentracija različitih proteina povećana u aktivnoj fazi bolesti, studije su pokazale da vrednosti ACE, IL-2 receptora i hitotriozidaze opadaju sa dobrim terapijskim odgovorom. KL-6 može biti značajan prediktivni marker plućne fibroze u sarkoidozi. U svakom slučaju, dalje, prospektivne studije, na većem broju bolesnika, daće bolji uvid u značaj ovih markera u praćenju aktivnosti i prognozi bolesti.

Ključne reči: sarkoidoza, marker, ACE