ACTA FAC MED NAISS 2011;28(3):147-154

Revijalni rad

UDC:616.24-002-07-08

NOVIJI PROGNOSTIČKI MARKERI TEŠKE VANBOLNIČKI STEČENE PNEUMONIJE

Desa Nastasijević Borovac2, Tatjana Pejčić1,2, Tatjana Rađenović Petković2, Vidosava Đorđević1,3, Ivanka Đorđević2, Ivana Stanković1,2, Milan Rančić1,2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Klinika za plućne bolesti i tuberkulozu, Knez Selo, Klinički centar Niš, Srbija

3Centar za medicinsku biohemiju, Klinički centar Niš, Srbija

Vanbolnički stečena pneumonija (VSP) je i dalje vodeći uzrok smrtnosti među infektivnim bolestima. Tokom lečenja bolesnika sa pneumonijom često je neizvesno kada bolest može prerasti u tešku pneumoniju. Termin „teška pneumonija“ je prvi put uveden od strane Američkog torakalnog društva. Definicija je bila bazirana na kliničkim i radiološkim parametrima bolesti. Pravovremena procena težine bolesti je jako bitna za kliničara. Najčešće korišćeni skoring sistemi za procenu težine pneumonija i rizika od mortaliteta su PSI (Pneumonia Severity Index) i CURB 65 (Confusion - konfuzija, Urea nitrogen - urea, Respiratory rate - frekfenca disanja, Blood pressure - krvni pritisak, age (starosna dob) ≥65 god). Ovi skoring sistemi, međutim, nisu u potpunosti usaglašeni i precizni. Dodatna primena nekih novijih markera nam može pomoći da izdvojimo bolesnike sa visokim rizikom za smrtni ishod i donesemo pravovremenu odluku o nihovom lečenju na odeljenju intenzivne nege. Promene u koncentraciji citokina i novijih biomarkera, koji su udruženi sa neuroendokrinim i vaskularnim promenama, nastaju kao posledica aktivacije imunoloških mehanizama od strane nekih mikroorganizama. U cilju uspešnijeg lečenja bolesnika neophodno je shvatiti patofizološke mehanizme teške pneumonije. Novijim istraživanjima je utvrđeno da brojni biomarkeri mogu biti nezavisni predikotori povećanog rizika od smrti u prvih 30 dana lečenja pneumonija. Među njima se izdvajaju: prokalcitonim, TREM-1, proadrenomedulin, prekursori vazopresina. Detaljnija istraživanja i praktična klinička primena ovih biomarkera je opravdana u cilju efikasnijeg lečenja teških pneumonija.

Ključne reči: teška pneumonija, biomarkeri, skoring sistem za procenu stepena težine pneumonija