ACTA FAC MED NAISS 2011;28(3):169-176

Originalan rad

UDC:811.111'367.633:61

REALIZACIJE PREPOZICIJA I PREPOZICIJSKIH FRAZA U STRUČNIM MEDICINSKIM TEKSTOVIMA NA ENGLESKOM JEZIKU

Slobodanka Krulją, Bojana Prodanovićą, Stevan Trbojević˛

ąUniverzitet u Istočnom Sarajevu, Kancelarija za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju rektorata Univerziteta

˛Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Medicinski fakultet

Prepozicije i prepozicijske fraze su segmenti koji u stručnom medicinskom registru na engleskom jeziku zauzimaju vidno mjesto jer su veoma zastupljeni. Realizacije prepozicija u medicinskim tekstovima mogu predstavljati poteškoće neizvornim govornicima engleskog jezika prilikom njihove upotrebe. Predmet istraživanja ovog rada je prepozicija sa svojim značenjima (jednostrukim i višestrukim). Prepozicija se ne može javljati samostalno i stoga smo je uzimali zajedno sa svojim prepozicijskim komplementom sa kojim zatvara prepozicijsku frazu. U radu se nismo bavili funkcijom prepozicijskih fraza unutar drugih struktura (fraza ili klauza), nego samo internim odnosom prepozicije i njenog komplementa i to posebno značenjem prepozicija u prepozicijskim sintagmama u medicinskom registru.

Ključne reči: prepozicija, prepoziciona fraza, medicinski diskurs