ACTA FAC MED NAISS 2011;28(4):245-249

Prikaz slučaja

UDC:616.13/.14-001-007-089

HIRURŠKO ZBRINJAVANJE IZOLOVANE TRAUMATSKE ARTERIO-VENSKE FISTULE IZMEĐU SPOLJAŠNJE BEDRENE ARTERIJE I VENE

Nenad Ilić1, Milan Jovanović1,2, Zoran Damnjanović1, Goran Stanojević2,3

1Klinički centar u Nišu, Klinika za vaskularnu hirurgiju

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet u Nišu

3Klinički centar u Nišu, Klinika za opštu hirurgiju

Arteriovenska fistula (AVF) između spoljašnje bedrene arterije (AIE) i sopljašnje bedrene vene (VIE) nakon traume je retka. Udruženost sa aneurizmom spoljašnje bedrene arterije je izuzetno retka. Dve trećine AVF nastaju nakon ubodne rane, jedna trećina nakon prostrelnih rana a samo jedan procenat nakon tupe povrede. 32 godine star muškarac javlja se u ambulantu vaskularne hirurgije zbog otoka desne noge i jakih bolova u natkolenici. Pre tri godine zbrinut na hirurškim klinikama (neurohirurškoj, ortopedskoj i Klinici za plastičnu hirurgiju) zbog pada sa motora, pri čemu je došlo do distorzije karlice sa hematomom desne natkolenice. Na prijemu bolesnik svestan, orijentisan. Desna noga otečena, na dodir u natkolenoj regiji bolna. U visini operativnog ožiljka palpatorno se verifikuje tril. Dopler sonografski ispitan, pri čemu je nađena aneurizma u bedrenoj regiji i prisustvo indirektnih znakova za arteriovensku fistulu. Angiografija je pokazala prisustvo AVF između desne AIE i istostrane VIE. Nakon dijagnostike bolesnik je operisan. Postoperativni tok je protekao uredno. Urađen je kontrolni MSCT nakon mesec dana, pri čemu je konstatovan prohodan graft i odsustvo znakova zaostale AVF. Traumatske arteriovenske fistule su retke. Ukoliko se ne prepoznaju na vreme, vremenom dovode do arterijske i/ili venske insuficijencije, i njihovo definitivno zbrinjavanje je otežano. U cilju rane dijagnostike, naročito kod postojanja multipnih povreda i politraume, dijagnostički CT sa CT-angiografijom je metoda izbora. Zbrinjavanje AVF je po pravilu hirurško i postoperativni tok opravdava takav način lečenja. Aneurizma koja prati AVF mora se tokom zbrinjavanja AVF recesirati jer vremenom dolazi do njene progresije.

Ključne reči: arteriovenska fistula, spoljašnja bedrena arterija, sopljašnja bedrena vena, aneurizma, trauma