ACTA FAC MED NAISS 2011;28(4): 219-224

Originalan rad

UDC:543.544.5:577.587.2

HPLC-DAD ISPITIVANJE AUTOOKSIDACIJE GALNE KISELINE U BAZNIM VODENIM RASTVORIMA I UTICAJ Mg(II) JONA

Goran Nikolić, Aleksandar Veselinović, Žarko Mitić, Slavoljub Živanović

Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za hemiju, Niš, Srbija

Tečna hromatografija visokog učinka sa ‘diode array’ detekcijom (HPLC-DAD) je primenjena za ispitivanje autooksidacije galne kiseline u baznim vodenim rastvorima i uticaja Mg(II) jona na taj proces. Na pH 10 utvrđen je jedan glavni proizvod autooksidacije i na osnovu podataka dobijenih u ovom radu pretpostavljeno je da se radi o nekoj vrsti dimera galne kiseline. Među sporednim proizvodima detektovana je komponenta čije karakteristike odgovaraju elaginskoj kiselini. Hromatografska analiza autooksidacije galne kiseline na pH 8,5 u prisustvu Mg(II) jona pokazala je da dolazi do smanjenja brzine reakcije i do promene mehanizma reakcije, na šta ukazuje nastajanje drugačijih proizvoda autooksidacije. Dobijeni rezultati mogu da pomognu u boljem razumevanju različitih efekata galne kiseline u biološkim sistemima, jer je Mg(II) jon prisutan u svim živim ćelijama.

Ključne reči: autooksidacija, galna kiselina, HPLC, Mg(II) jon