ACTA FAC MED NAISS 2011;28(4):209-218

Originalan rad

UDC:616.329-009.1-07

KLINIČKI KVALITET ŽIVOTA I MANOMETRIJSKI NALAZI KOD IN NOVODIJAGNOSTIFIKOVANIH SLUČAJEVA SA AHALAZIJOM

Srđan Kostićą, Magnus Ruth˛, Ann Kjellinł, Lars Lundellł, Erik Svartholm4, Mats Andersson5, Hans Lönroth6

1Odeljenje za opštu hirurgiju, Centralna bolnica Borĺs

˛Odeljenje za otorinolaringologiju, Univerzitetska bolnica Sahlgrenska, Gothenburg

łOdeljenje za hirurgiju, Univerzitetska bolnica Karolinska, Huddinge, Stockholm

4Odeljenje za opštu hirurgiju, Centralna bolnica Jönköping, Jönköping

5Odeljenje za radiologiju, Univerzitetska bolnica Sahlgrenska, Gothenburg

6Odeljenje za opštu hirurgiju, Univerzitetska bolnica Sahlgrenska, Gothenburg, Sweden

Još uvek ima malo informacija koje se tiču kliničkih karakteristika, kvaliteta života (QoL) i manometrijskih nalaza kod neselektovanih novodijagnostikovanih slučajeva ahalazije. Opisano je pedeset šest novodijagnostikovanih slučajeva ahalazije sa propratnim simptomima, pri čemu je primenjen standardni protokol i upotrebljen detaljni instrument koji je omogućio detaljni opis problema sa gutanjem. Funkcije mišićnog zida i distalnog sfinktera (LES) su beležene primenom standardnih manometrijskih tehnologija i kanalnih katetera. Kvalitet života ovih bolesnika je opisan pomoću instrumenta - Psychological well - being index i skale za procenjivanje gastrointestinalnih simptoma. Kod mnogih bolesnika simptomi su dugo trajali (54,5 meseci). Čekanje kod lekara je bilo čak 5,5 meseci uprkos ozbiljnim problemima sa gutanjem (Watson skor 30.5+/-1.7; m+ /- SE). Pokazalo se da je kvalitet života bio značajno poremećen kada su primenjeni generički PGWB i specifični GSRS instrumenti. Ovo pogoršanje je najverovatnije bilo uzrokovano poremećajima u gutanju. U vreme postavljanja dijagnoze motorne karakteristike tela ezofagusa i distalnog sfinktera su bile ozbiljno oštećene. Kod većine bolesnika sa ahalazijom dijagnoza se postavlja u stadijumu kada je bolest već uveliko oštetila motornu funkciju jednjaka i gastroezofagijalnog spoja, a kvalitet života vidno poremećen.

Ključne reči: ahalazija, simptomi, disfagija, manometrija, donji ezofagijalni sfinkter, kvalitet života, 24-časovni monitoring