ACTA FAC MED NAISS 2011;28(4):251-256

Prikaz slučaja

UDC:616.718-001.5-089

KOREKCIJA SEKUNDARNE DISLOKACIJE OTVORENOG PRELOMA POTKOLENICE NAKON SPOLJNE SKELETNE FIKSACIJE - PRIKAZ SLUČAJA

Ivan Golubović1, Zoran Golubović1,3, Aleksandar Višnjić2,3, Stevo Najman3, Nenad Ilić4, Goran Đorđević4, Nebojša Krstić5, Milan Grubor6

1Ortopedsko-traumatološka klinika, Klinički centar Niš, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

4Klinika za hirurgiju, Klinički centar Niš, Srbija

5Interna klinika, Klinički centar Niš, Srbija

6Ortopedsko-traumatološka klinika, Klinički centar Banja Luka, Bosna i Hercegovina

Otvoreni prelomi potkolenice spadaju u grupu najčešćih otvorenih preloma lokomotornog sistema. Spoljne skeletne fiksacije, nakon primarne obrade rane otvorenog preloma, predstavljaju dobru metodu u lečenju otvorenih preloma potkolenice, jer dodatno ne ugrožavaju vaskularizaciju kosti u zoni preloma, što je važno za zarastanje preloma i smanjuje procenat duboke infekcije. U radu se prikazuje bolesnik star 19 godina, koji je zadobio otvoreni prelom desne potkolenice u saobraćajnoj nesreći, kada je skuterom udario u automobil. Nakon rendgenske dijagnostike preloma i kratke preoperativne pripreme urađena je primarna obrada rane otvorenog preloma, krvava repozicija fragmenta tibije i spoljna skeletna fiksacija, unilateralnim spoljnim skeletnim fiksatorom sa konvergentnom orjentacijom klinova. Rani postoperativni tok protekao je uredno. Dvadeset dana nakon spoljne skeletne fiksacije bolesnik je prilikom izlaska iz automobila zakačio štake u metalnu ogradu i pao. Na kontrolnom rendgenskom snimku registrovana je dislokacija fragmenta tibije na mestu preloma. Uz analgetsku terapiju u bolesničkoj sobi, nakon otpuštanja klema spoljnog skeletnog fiksatora, urađena je korekcija dislokacije preloma. Na kontrolnom rendgenskom snimku registrovan je dobar položaj fragmenta nakon korekcije. Unilateralni spoljni skeletni fiksator sa konvergentnom orjentacijom klinova „Mitković“, firme „Trafix“, omogućuje jednostavnu korekciju dislokacije preloma bez dodatnih hirurških zahvata.

Ključne reči: spoljni skeletni fiksator Mitković, korekcija deformacije, otvoreni prelomi potkolenice