ACTA FAC MED NAISS 2011;28(4):195-199

Aleksandar Višnjić1,2, Vladica Veličković1, Nataša Šelmić Milosavljević1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

Za potrebe ekonomske evaluacije, u okviru zdravstvene ekonomike, koristi se nekoliko analitičkih tehnika, koje su dizajnirane za potrebe komparacije dve ili više zdravstvenih intervencija u pogledu troškova i rezultata. Analiza odnosa troškova i koristi daje nam mogućnost upoređivanja vrednosti alternativnih zdravstvenih intervencija, koje imaju vrlo različite zdravstvene benefite, što značajno olakšava poređenja. Svrha je da se proceni odnos između cene zdravstvene intervencije i njene koristi u smislu broja godina života bolesnika u punom zdravlju. Najčešće korišćena mera u ovakvim analizama je QALY (Quality-adjusted life-year) - „kvalitetna godina života“ ili „godine života korigovane u odnosu na kvalitet“. QALY je mera učinka zdravstvenih tretmana i intervencija koja objedinjuje dve važne dimenzije zdravstvenih ishoda: stepen poboljšanja zdravlja i vremenski interval za koji se poboljšanje zdravlja ispoljava, uključujući i dužinu trajanja života. Određivanje QALY-ja je jedan od najefikasnijih načina odlučivanja o distribuiranju sredstava u zdravstvu. Metod je osmišljen tako da se sredstva raspoređuju na takav način da budu potrošena tamo gde će doneti maksimalnu moguću korist za bolesnika. Ukoliko moramo donositi odluke na koju stranu da preusmerimo sredstva iz ograničenih budžeta, onda svaki, pa i najmanji trošak, mora sa sobom da povlači maksimalnu moguću korist i u takvim uslovima ovakve metode jesu najbolji mogući alat.

Ključne reči: QALY, analiza odnosa troškova i koristi, donošenje odluka, zdravstvena ekonomika