ACTA FAC MED NAISS 2011;28(4):235-240

Originalan rad

UDC:811.111'276.61:61

UTICAJ REALIZACIJE PREPOZICIJA I PREPOZICIJSKIH FRAZA NA ISPRAVNOST NJIHOVOG KORIŠĆENJA

U STRUČNIM MEDICINSKIM TEKSTOVIMA NA ENGLESKOM JEZIKU

Slobodanka Krulj¹, Bojana Prodanović¹, Stevan Trbojević²

¹Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Kancelarija za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju rektorata Univerziteta

²Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Medicinski fakultet

Realizacije prepozicija i prepozicijskih fraza u stručnim medicinskim tekstovima na engleskom jeziku mogu uticati na ispravan odabir pojedinih prepozicija. Takođe, na upotrebu prepozicija utiče i doslovno prevođenje na engleski jezik. Danas je engleski jezik osnova za sporazumijevanje u biomedicinskim naukama, a jedan od problema koji se javlja jeste pravilna upotreba engleskog jezika kod naučnika kojima to nije maternji jezik. Pregledom nasumično odabranih stručnih medicinskih časopisa i radova uočene su neke tipične pogrešne upotrebe prepozicija koje su moguće uzrokovane različitim realizacijama prepozicija.

Ključne riječi: prepozicije, prepozicijske fraze, medicinski diskurs