ACTA FAC MED NAISS 2012;29(1):17-21

Originalan rad

UDC:616.24-053.2-071

BRONHOSKOPIJA I BRONHOALVEOLARNA LAVAŽA KOD DECE SA INFEKCIJOM DONJIH DISAJNIH PUTEVA

I NAJČEŠĆE IZOLOVANIM PATOGENIM MIKROORGANIZMIMA

Amina Selimović1, Tatjana Pejčić2,3, Milan Rančić2,3, Ermina Mujičić1, Kasim Bajrović1

1Univerzitet u Sarajevu, Klinika za pedijatriju Kliničkog centra Bosne i Hercegovine

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

3Klinika za plućne bolesti i TB “Knez Selo”, Klinički centar Niš, Srbija

Ova studija predstavlja pregled najčešćih patoloških mikroorganizama koji su uzročnici plućnih infiltrata, izolovanih u bronhoalveolarnom lavatu (BAL) pedijatrijskih bolesnika. Cilj rada bio je da prikaže rezultate bronhoskopije i BAL-a kod dece sa perzistentnim plućnim infiltratima i izolovane patološke mikroorganizme kod BAL-a. Studija je prospektivna i retrospektivna. Analizirani su mikrobiološki nalazi u BAL-u kod 50 hospitalizovane dece. Sva ispitivana deca imala su perzistentne plućne infiltrate (infekcije donjih disajnih puteva). BAL je rađen u srednjem lobusu ili linguli sa bronhoskopom 3,5 mm (Olympus). Bronhoskopija je rađena u opštoj anesteziji (sedacija propofol, midazolam, morfijum). Uzorak je dat na mikrobiološki pregled (biogram i antibiogram, bojenje po Gramu). Nije bilo ozbiljnijeg pada saturacije tokom izvođenja bronhoskopije. Najčešće izolovani mikrobiološki patogeni u BAL-u su: Streptococcus α haemoliticus (16%), Pseudomonas aeruginosa (12%), Candida albicans i Klebsiella pneumoniae (8%). Naši rezultati su pokazali da je bronhoskopija sa BAL-om metoda izbora za izolovanje bakterija koje su uzročnici plućnih infekcija donjih delova respiratornog trakta kod dece.

Ključne reči: fleksibilna bronhoskopija kod dece, BAL kod dece