ACTA FAC MED NAISS 2012;29(1):35-41

UDC:616.348-089.86-053,9-058

FUNKCIONALNI ISHOD I KVALITET ŽIVOTA NAKON RESTORATIVNE PROKTOKOLEKTOMIJE

I ANASTOMOZE ILEALNOG PAUČA SA ANUSOM KOD STARIJE POPULACIJE

Gjorgji Jota, Zoran Karadžov, Milčo Panovski, Nenad Joksimović, Andrijan Kartalov, Radomir Gelevski, Vladimir Joksimović

Klinika za digestivnu hirurgiju, Univerzitet Sv Ćirilo i Metodije, Medicinski fakultet, Skoplje, Makedonija

Restorativna proktokolektomija sa anastomozom ilealnog pauča sa anusom je hirurška metoda izbora koja se primenjuje kod bolesnika sa medicinski refraktornim ulcerativnim kolitisom, ulcerativnim kolitisom sa displazijom ili kancerom, ili familijarnom adenomatoznom polipozom (FAP), bez obzira na starosno doba. Cilj rada bio je da se prikaže naše šestogodišnje iskustvo u izvođenju restorativne proktokolektomije i anastomoze ilealnog pauča sa anusom kod starije populacije u tercijalnom referentnom centru. Urađen je grafički prikaz za četiri bolesnika koji su podvrgnuti anastomozi ilealnog pauča sa anusom u periodu 2006-2010. Preoperativna histopatološka dijagnoza je bila ulcerativni kolitis. Sakupljeni su podaci koji se tiču demografije bolesnika, vrste i trajanja bolesti, prethodnih operacija i indikacija za hirurgiju. Analizirali smo operativne protokole i postoperativne patološke dijagnoze. Zabeležene su rane (trideset dana nakon operacije) i kasne komplikacije. Bolesnike smo pratili nakon popunjavanja upitnika o godišnjoj funkciji i kvalitetu života, fizičkom pregledu i endoskopskoj evaluaciji pauča. Postoperativne histopatološke dijagnoze bile su: ulcerativni kolitis (n=2) i neodređeni kolitis (n=2). Prosečna starost operisanih pacijenata iznosila je 59 godina. Prosečna dužina praćenja bolesnika bila je četiri godine. U radu u dva slučaja opisujemo upotrebu steroida pre operacije, kao i dva slučaja sa ekstraintestinalnim manifestacijama. Nije bilo komplikacija sa sepsom; u dva slučaja je zabeležen paučitis. Funkcionalni rezultati i kvalitet života kretali su se od dobrih do odličnih u sva četiri slučaja sa anastomozom ilealnog pauča sa anusom. Resorativna proktokolektomija sa anastomozom ilealnog pauča sa anusom kod starije populacije je bezbedna procedura praćena niskom stopom morbiditeta. Funkcionalni rezultati su generalno dobri a bolesnici veoma zadovoljni.

Ključne reči: ulcerativni kolitis, neodređeni kolitis, IPAA, šiveni j-pauč, funkcionalni rezultati, kvalitet života