ACTA FAC MED NAISS 2012;29(1):5-10

Revijalni rad

UDC:616.33/.4-002:579.84

HELICOBACTER PYLORI INFEKCIJA I OBOLJENJA GORNJEG GASTROINTESTINALNOG TRAKTA

Marina Dinić1,2, Dobrila Stanković Đorđević1,2, Gordana Tasić1,2, Branislava Kocić1,2, Milena Bogdanović1

1Institut za mikrobiologiju i imunologiju, Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Helicobacter pylori infekcija je jedna od najčešćih bakterijskih infekcija kod ljudi i prisutna je kod preko polovine svetske populacije. Helicobacter pylori infekcija sama po sebi ne dovodi uvek do pojave simptoma oboljenja gastrointestinalnog trakta ali predstavlja rizik za njihov razvoj. Klinički ishod Helicobacter pylori infekcije zavisi od interakcije brojnih faktora: virulencije bakterijskog soja, genetske predispozicije i premorbidnog stanja domaćina, faktora životne sredine. Dijagnoza Helicobacter pylori infekcije imaće klinički značaj samo ukoliko je potrebno naći uzrok nekog od oboljenja povezanih sa ovom infekcijom. Poznavanje oboljenja povezanih sa Helicobacter infekcijom predstavlja ključni faktor pri adekvatnoj proceni potrebe za primenom eradikacione terapije.

Ključne reči: Helicobacter pylori, oboljenje