ACTA FAC MED NAISS 2012;29(1):11-16

Revijalni rad

UDC:618.146-08:615.849.1

KONTRAVERZE U IZBORU NAJOPTIMALNIJEG TERAPIJSKOG PRISTUPA INTRAEPITELNIM LEZIJAMA

GRLIĆA MATERICE VISOKOG GRADUSA (HSIL)

Radomir Živadinović1,2, Goran Lilić1,2, Aleksandra Petrić1,2, Vekoslav Lilić1,2, Biljana Đorđević1,3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Klinika za ginekologiju i akušerstvo, Klinički centar Niš, Srbija

3Klinika za patologiju, Klinički centar Niš, Srbija

Incidenca preinvazivnih promena grlića materice je u stalnom porastu. Ono što je posebno zabrinjavajuće je da sve veći procenat bolesnica mlađe starosne dobi ima dijagnozu nekog od stadijuma ovih promena ili je već imala neki od vidova lečenja. Sa razvojem tehnologije i usavršavanjem različitih vidova lečenja došlo je i do promena u operativnom pristupu intraepitelnih lezija grlića materice. Uporedo sa klasičnom konizacijom nožem, razvijala se i tehnika Loop excizia, konizacija radiotalasima, konizacija laserom i u novije vreme konizacija ultrazvučnim nožem. Ono što se nameće kao pitanje je da li je razvoj tehnologije doveo do konzervativnijeg pristupa i boljitka u hirurškim rezultatima lečenja? Ovaj rad će pokušati da delimično odgovori na ovo pitanje i da pokrene neka nova pitanja i dileme. Uporednim prikazom svih gore pomenutih hirurških tehnika i njihovom detaljnom analizom očekujemo da dobijemo bar neke odgovore na kontraverzne stavove - za i protiv novih hirurških procedura. Analizirali smo rezultate hirurškog lečenja i njihove komplikacije, sa posebnim akcentom na uticaj ovih metoda na fertilnost. Došlo se do zaključka da ne postoji idealna hirurška procedura koja će zameniti i zanemariti iskustvo lekara kolposkopičara. Nove hirurške tehnike su dovele do većeg operativnog komfora, bržeg oporavka bolesnica, ali nisu bitno promenile ukupne rezultate lečenja i pojavu recidiva.

Ključne reči: konizacija, HSIL, laser konizacija