ACTA FAC MED NAISS 2012;29(1):43-51

Originalan rad

UDC:572.512:611.712:796.42

PROCENA NEKIH ANATOMSKIH I ANTROPOMETRIJSKIH KARAKTERISTIKA GRUDNOG KOŠA ANALIZOM

DIGITALNE SLIKE PREDNJEG ASPEKTA TRUPA KOD VRHUNSKIH ATLETIČARA

Natalija Stefanović1, Ivana Mladenović Ćirić1, Snežana Pavlović2, Braca Kundalić2, Saša Bubanj1, Emilija Petković1, Miloš Puletić1, Vlada Antić2

1Univerzitet u Nišu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Cilj istraživanja bio je da se proceni veličina i oblik grudnog koša kod studenata i vrhunskih atletičara. Istraživanja su sprovedena na 23 studenta prve godine Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja i 23 vrhunskih atletičara Atletskog saveza Republike Srbije. Načinjene su digitalne fotografije frontalnog aspekta trupa, koje su analizirane u ImageJ programu. Određivane su vertikalne i horizontalne distance i uglovi: infrasternalni i ugao sa temenom kod umbilikusa (kraci ugla spajaju akromijalne tačke levo i desno). I studenti i atletičari podeljeni su u tri visinske grupe (I: 165-174cm; II: 175-184cm; III: 185-194 cm). Određivan je BMI i BI (širina ramena). Nema statističkih razlika u visini, težini i BMI između grupa kod studenata i kod vrhunskih atletičara, što ukazuje na homogenost grupa. Svi određivani parametri, vertikalni i horizontalni, osim AAD, su kod vrhunskih atletičara statistički značajno veći (p 0,05) u odnosu na iste parametre kod studenata u sve tri visinske grupe. Akromijalno-akromijalna distanca se povećava sa visinom, ali ne statistički značajno. Napred navedeno ukazuje na značajno bolju razvijenost koštano-zglobno-mišićnog sistema grudnog koša kod vrhunskih atletičara. Infrasternalni ugao korelira sa uglom kod umbilikusa, te se može koristiti za procenu oblika grudnog koša. U našim istraživanjima, analizom pojedinačnih slučajeva, utvrđeno je prisustvo normosteničnog, asteničnog i bačvastog oblika grudnog koša. Program ImageJ je veoma precizan, objektivan i lako primenljiv za određivanje dužinskih parametara i uglova u anatomskim i antropometrijskim merenjima. Metoda ne zahteva antropometrijsku opremu, a digitalne slike se mogu brzo i efikasno uraditi, te smatramo da je posebno pogodna kod merenja u dečijem uzrastu i kod sportista.

Ključne reči: antropometrijska merenja, prednja strana trupa, vrhunski atletičari, ImageJ