ACTA FAC MED NAISS 2012;29(1):31-34

Originalan rad

UDC:618.14-006"2000/2010"

TREND KRETANJA INCIDENCE GESTACIJSKIH TROFOBLASTNIH BOLESTI U PERIODU 2000-2010 - NAŠE ISKUSTVO

Biljana Lazovićą, Vera Milenković˛

1Klinika za internu medicinu, Kliničko-bolnički centar Zemun, Beograd, Srbija

2Medicinski fakultet, Klinika za ginekologiju i akušerstvo, Klinički centar Srbije

Gestacijske trofoblastne bolesti (GTB) predstavljaju grupu retkih tumora koji nastaju abnormalnim rastom trofoblasta. Cilj rada je da se utvrdi kolika je incidenca GTB u desetogodišnjem periodu u Univerzitetskoj klinici za ginekologiju i akušerstvo. Retrospektivnom studijom obuhvaćene su sve bolesnice koje su lečene od GTD u našoj klinici u desetogodišnjem periodu. Analizom je obuhvaćena godišnja incidenca i ukupna incidenca u odnosu na broj porođaja. Ukupno su lečene 104 bolesnice. Incidenca GTB bila je 1,26 na 1000 porođaja. Na osnovu našeg iskustva, faktori rizika za nastanak GTB su niži socioekonomski status, godine starosti i barem jedan porođaj i veći broj pobačaja u anamnezi.

Ključne reči: gestacijske trofoblastne bolesti, incidenca