ACTA FAC MED NAISS 2012;29(2):103-109

DOI:10.2478/v10283-012-0014-6

KONKVASANTNI PRELOM POTKOLENICE NAKON GAŽENJA AUTOBUSOM,

LEČEN METODOM SPOLJNE SKELETNE FIKSACIJE. PRIKAZ SLUČAJA

Ivan Golubović1, Goran Stevanović2, Predrag Stojiljković1, Zoran Golubović1, Danilo Stojiljković2, Aleksandar Višnjić2, Stevo Najman2, Vera Baščarević3, Milan Grubor4

1Klinika za ortopediju i traumatologiju, Klinički centar Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

3Institut za ortopediju «Banjica», Beograd, Srbija

4Klinički centar Banja Luka, Klinika za ortopediju, Bosna i Hercegovina

Pacijentkinja stara 72 godine zadobila je otvoreni konkvasantni prelom desne potkolenice gaženjem točkovima autobusa. Odmah je dovezena u KC u Nišu, gde je nakon kliničkog pregleda, zbog težine povrede predložena potkolena amputacija. Po prijemu u Kliniku za ortopediju i traumatologiju, nakon reanimacije, urađena je arteriografija krvnih sudova desne noge. Registrovan je spazam krvnih sudova desne potkolenice ispod mesta preloma, ali sa prisutnom cirkulacijom u distalnom delu potkolenice i stopala. Nakon skidanja privremene imobilizacije i zavoja na potkolenici, registrovana je velika rana koja se pružala od prstiju stopla do zatkolene jame. Urađena je primarna obrada rane, koja se pružala od prstiju stopala do kolenog zgloba. Prelom je stabilizovan spoljnim skeletnim fiksatorom sa konvergentnom orjentacijom klinova. Rana otvorenog konkvasantnog preloma velikim delom je ostavljena otvorena, dok su vitalne strukture potkolenice (magistralni krvni sudovi i nervi) pokriveni mekim tkivima, koja su situacionim šavovima adaptirana. Zbog velikog oštećenja mekih tkiva desne potkolenice prilikom gaženja i dijabetične agiopatije, radi nastavka lečenja, pacijentkinja je upućena u SOHB „Banjica“ u Beogradu koja raspolaže barokomorom. Nakon ponovljenih debridmana rane, spoljni skeletni fiksator je skinut i plasiran aparat po Ilizarovu. Defekt mekih tkiva pokriven je transplantatom po Tirsch-u. U postoperativnom toku bolesnica je redovno previjana. Nakon osam meseci od povređivanja, došlo je do zarastanja preloma i aparat po Ilizarovu je skinut. Bolesnica je upućena na rehabilitaciju. Po završenoj rehablitaciji, bolesnica se vratila svojim radnim i životnim aktivnostima.

Ključne reči: konkvasantni prelom potkolenice, primarna obrada rane, spoljna skeletna fiksacija, aparat po Ilizarovu.