ACTA FAC MED NAISS 2012;29(2):93-101

UDC: 616.314:621.39

DOI:10.2478/v10283-012-0013-7

TELEKONSULTACIJA U STOMATOLOGIJI PREKO XPA3 ONLINE SISTEMA: PRIKAZ SLUČAJA

Dejan Dubovina1, Branko Mihailović1, Biljana Vujičić2, Saša Tabaković1, Vladimir Matvijenko1, Dušan Živković1

1Univerzitet u Prištini, Medicinski fakultet - Kosovska Mitrovica, Klinika za stomatologiju

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Klinika za stomatologiju, Srbija

Telemedicina predstavlja interaktivnu audiovizuelnu komunikaciju između lekara i pacijenata. Telemedicinski centar u Kosovskoj Mitrovici organizuje i upravlja procesom telekonsultacije koristeći kompjutersko-medicinski sistem XPA3 Online. Ovaj rad objašnjava proceduru postavljanja telemedicinskog zahteva od strane lekara zahtevalaca konsultacije i proceduru odgovora lekara davalaca telekonsultacije. Prikazana su dva slučaja iz prakse gde je ostvarena interspecijalistička stomatološka telekonsultacija. U oba slučaja pacijenti su nakon ostvarenih telekonsultacija uspešno zbrinuti bez da su upućivani kod stomatologa druge specijalnosti na pregled i mišljenje. Telekonsultacija XPA3 Online sistemom predstavlja veliku pogodnost i komfor za brzo i kvalitetno zbrinjavanje stomatoloških pacijenata.

Ključne reči: telemedicina, XPA3 Online, zubi, stomatologija, oralna hirurgija