ACTA FAC MED NAISS 2012;29(2):81-87

Rade Babić1, Zoran Milošević2, Gordana Stanković Babić3

1Centar za radiologiju, Klinički centar Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za javno zdravlje, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Klinika za očne bolesti KC Niš, Srbija

U radu je dat koncizan prikaz implementacije web baziranih sistema u teleradiologiji, radiološkom informacionom sistemu, hospitalnom informacionom sistemu i drugim savremenim medicinskim informacionim sistemima. Prikazani su PACS (engleski: Picture Archiving and Communication System) i DICOM (engleski: Digital Imaging and Communications in Medicine) koji su se odomaćili u svakodnevnom rečniku radiološke terminologije, pa i šire. Ukazano je na osnovne karakteristike i ciljeve PACS sistema i DICOM standarda, sa posebnim akcentom na potrebe za primenu metoda digitalne obrade signala i mašinske inteligencije. Zaključuje se da sjedinjene i prožete, medicina i informacione tehnologije, vode napretku čovečanstva.

Ključne reči: web tehnologije, radiologija, medicina, PACS, Dicom, informacioni sistem