ACTA FAC MED NAISS 2012;29(3):153-157

PREGLED NASTAVNOG PLANA ENGLESKOG ZA POTREBE MEDICINE

Zorica Antić

Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Savremeno društvo se nalazi u fazi u kojoj je moguće da se za kratko vreme sazna o svemu. Takva situacija nameće upotrebu jednog jezika u cilju međusobnog razumevanja i komunikacije, razmene informacija naučne, tehnološke i akademske prirode u okviru različitih lingvističkih grupa jednog multijezičkog društva. Engleski je postao zajednički jezik stručnjaka iz različitih oblasti na međunarodnom nivou. Jedna od oblasti je i medicina. U skladu sa tim, kurs engleskog jezika za specijalne namene zasniva se na specifičnom vokabularu i jedinstvenim jezičkim veštinama koje će biti potrebne u odgovarajućoj oblasti. Krajnji cilj nastave engleskog jezika za medicinu na Medicinskom fakultetu u Nišu jeste unapređenje znanja medicinskog engleskog jezika, što neizostavno obuhvata nivo diskursa, gramatike i sociolingvistike, a sve u skladu sa četiri jezičke veštine.

Ključne reči: osmišljavanje kursa, terminologija, pisana i usmena komunikacija, jezičke veštine, medicina