ACTA FAC MED NAISS 2012;29(3):111-116

Mini

UDC:577.1:616-006        DOI: 10.2478/v10283-012-0015-5

PRODUKTI OKSIDACIJE SPERMINA IZAZIVAJU PROMENE NA MITOHONDRIJAMA KOD TUMORSKIH ĆELIJA

Enzo Agostinelli

Institut Pasteur Fondazione Cenci Bolognetti, Departman za biohemijske nauke, “A. Rossi Fanelli”, Univerzitet u Rimu “La Sapienza” i CNR,

Institut za biologiju i molekularnu patologiju, Piazzale Aldo Moro 5, Rome, Italy

Citotoksični produkti poliamina stvorenih in situ u toku reakcija katalisanih enzimima mogu biti od koristi u pronalaženju novih načina borbe protiv kancera. Ova studija pokazuje da su ćelije kancera sa multiplom rezistencijom na lekove (MDR) (adenokarcinom kolona i melanom), u poređenju sa divljim tipom (WT) ćelija, značajno osetljivije na hidrogen peroksid i aldehide, i na produkte oksidacije spermina katalisane amino oksidazom goveđeg seruma (BSAO). Transmisiona elektronska mikroskopija (TEM) je ukazala na velike ultrastrukturalne promene na mitohondrijama. One su bile izraženije kod MDR nego kod WT ćelija. Nakon tretmana BSAO/sperminom, kod ćelija rezistentnih na lekove primećena je veća depolarizacija membrane mitohondrija kao i pojačana aktivnost mitohondrija. Rezultati ukazuju da citotoksični agensi, nastali pomoću enzima, aktiviraju puteve signalne transdukcije stresa, što dovodi do apoptoze ćelija, prvenstveno kod ćelijskih linija sa multiplom rezistencijom na lekove.

Ključne reči: poliamini, multipla rezistencija na lekove (MDR), amino oksidaza goveđeg seruma