ACTA FAC MED NAISS 2012;29(3):159-163

Prikaz slučaja

UDC:616.89-008.441.1:615.851        DOI: 10.2478/v10283-012-0022-6

SLUČAJ PANIČNOG POREMEĆAJA SA AGORAFOBIJOM - KONTINUUM KROZ KOGNITIVNO-BIHEJVIORALNE TERAPIJE

Lidija Suševska Panevska

Fakultet medicinskih nauka, Državni univerzitet, Goce Delčev”- Štip, Makedonija

Panični poremećaj se karakteriše spontanim i neočekivanim pojavama napada panike, sa frekvencijom koja može da varira od nekoliko napada dnevno na samo nekoliko tokom godine. Panični poremećaj obično se kvalifikuje uz prisustvo ili odsustvo agorafobije. Panični poremećaj sa agorafobijom je poremećaj gde se pojavljuju ponovljeni napadi straha i anksioznosti na mestima i u situacijama koje su daleko od kuće, gde je bekstvo teško, kao na primer gužva, prolazak preko mostova, putovanje javnim prevozom, hodanje na otvorenom prostoru. Depresivne epizode, kao i opsesivno-kompulsivni postupci isto tako mogu pratiti ovo stanje. Osoba ženskog pola od 25 godina ima klasični panični poremećaj sa agorofobijom i klasičnim bezbedonosnim ponašanjem. Takođe, pati od distimije i hroničnog fluktuirajućeg raspoloženja i niskog samopouzdanja. Bolesnica dobija napade panike kada se ujutru vozi gradskim prevozom na posao, u restoranu, u supermarketu, u diskoteci, kada hoda na otvorenom. Simptomatologija je prisutna pola godine pre javljanja psihijatru, a posle smrti nekoliko bliskih osoba. Kratak opis KBT-a: KBT je bazirana na kognitivnom modelu emotivnog odgovora i aspektima stoičke filozofije. KBT je bazirana na ideji da naše misli prouzrokuju emocije i različita ponašanja, tako da možemo da promenimo način razmišljanja, a zatim osećaje/postupke u nepromenjene situacije. KBT koristi Sokratov metod i neke tehnike iz psihodrame i relaksacione tehnike. Zadavanje ,,domaćeg rada” i vođenje dnevnika isto tako je vrlo bitan deo ove terapije. Urađeno je sedam terapeutskih sesija kognitivno-bihejvioralne psihoterapije u kombinaciji sa antidepresivima (po jedna sesija nedeljno). Kognitivno-bihejvioralna terapija je vodeća terapija u rešavanju agorafobije i paničnih napada. U kombinaciju sa SSRI-ma daje izvrsne rezultate u redukciji simptomatologije. Na kraju lečenja je značajno poboljšano mentalno stanje. Bolesnica je došla u kontakt sa svojim uverenjima i osnovnim modelima razvijenim u detinjstvu i naučila kako da se izbori sa negativnim mislima, osećanjima i maladaptivnim ponašanjem.

Ključne reči: napadi panike, agorafobije, KBT (kognitivno-bihejvioralna terapija), SSRI (selektivni serotoninski riaptejk inhibitori)