ACTA FAC MED NAISS 2012;29(3):139-144

Originalan rad

UDC:616.24-002-072.1-053.2        DOI: 10.2478/v10283-012-0019-1

SUBPOPULACIJA LIMFOCITA U BRONHOALVEOLARNOJ LAVAŽI KOD PEDIJATRIJSKIH BOLESNIKA SA PLUĆNIM INFILTRATOM

Amina Selimović1, Senka Mesihović Dinarević1, Tatjana Pejčić2, Ermina Mujičić3, Aida Hasanović 4, Siniša Ristić5, Nataša Banjac6, Željko Pavlović7

1Pedijatrijska klinika Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš

3Odeljenje za kardiohirurgiju i Klinika za anesteziologiju u reanimaciju, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, Bosna i Hercegovina

4Univerzitet u Sarajevu, Medicinski fakultet, Bosna i Hercegovina

5Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Medicinski fakultet u Foči, Bosna i Hercegovina

6Odeljenje za mikrobiologiju, Bolnica Kasindo, Istočno Sarajevo, Bosna i Hercegovina

7Urgentni centar, Bolnica Kasindo, Istočno Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Analiza subpopulacija limfocita u bronhoalveolarnoj lavaži (BAL) kod pedijatrijskih bolesnika može nam pružiti korisne informacije o dešavanju u parenhimu pluća. Cilj rada bio je analiza rezultata bronhoskopije i BAL-a kod bolesnika sa perzistentnim plućnim infiltratima i stope komplikacija kod ove procedure. Ovo je retrospektivna studija. Podaci o pedijatrijskim nalazima i rezultatima BAL bronhoskopija uzeti su iz bolničke evidencije. BAL je izvršena bronhoskopom unutar traheobronhalnog stabla (srednji lobus) i upućena na CD4+, CD8+ limfocita. Za vreme bronhoskopije nije zabeležena ozbiljnija desaturacija. Bronhoskopija je urađena u opštoj anesteziji (propofol, midazolam, morfijum). Analizirano je ukupno 17 istorija bolesti. Svi bolesnici imali su perzistentne plućne infiltrate (atelektazu i upalu pluća). 71% bolesnika sa plućnim infiltratima bili su mlađi od 5 god. Rezultati naše studije pokazali su da CD4+, CD8+ limfociti u BAL-u na datoj grupi pokazuju mali procenat CD8+ limfocita kao imunu reakciju kod 8-10% bolesnika, dok je ćelijska reakcija CD4+ limfocita u samom uzorku bila zabeležena kod 5%, odnosno 14% bolesnika u čitavoj grupi obolele dece. Bronhoskopija sa BAL-om je značajna metoda u identifikaciji imunog odgovora u plućima i primeni adekvatne terapije.

Ključne reči: fleksibilna bronhoskopija sa BAL-om, CD4+, CD8 +limfociti, plućni infiltrati